Genel

Hasan Ruhani: Süleymani İran sınırlarının koruyucusuydu

Cumhurbaşkanı Ruhani, şehit General Kasım Süleymani İran sınırlarının koruyucusu olduğunu, fakat hiç bir zaman İran halkı arasında bir sınır oluşsun, istemediğini belirtti.

Çarşamba günü Bakanlar Kurulu oturumunda İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Kudüs Gücü Komutanı General Süleymani’nin ABD terör ordusunca şehit edilmesine temas eden Cumhurbaşkanı Ruhani şöyle ekledi:

Hem şehit Süleymani’nin şehadeti, hem Kirman’da bazı vatandaşların hayatını kaybetmesi ve hem bazı seçkin evlatlarımızın Ukrayna yolcu uçağı kazasında hayatını kaybetmesi mazlumane gelişmelerdi ve halkın yüreğine ateş düşürdü.

General Süleymani’nin şehadeti askeri açıdan telafi edildiğini ve Amerikalı terörist askerlerin Irak’taki Aynul Esed üssü İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu tarafından füze yağmuruna tutulduğunu belirten Ruhani, şimdi daha büyük bir telafi söz konusu olduğunu, o da bölge milletlerinin Amerika’ya bölgeden atmalarından ibaret olduğunu vurguladı.

Ruhani ayrıca, Ukrayna yolcu uçağı kazası büyük bir acı olduğunu, bu mesele de telafi edilmesi ve halkın acıları sorumluluğun üstlenmesi ve sadakatle davranılması ile mümkün olacağını ifade etti.

Konuşmasında nükleer meseleye de değinen Cumhurbaşkanı Ruhani, İran’ın barışçıl nükleer faaliyetleri UAEK gözetiminde devam ettiğini, İran nükleer silah peşinde, gibi yaftaların mesnetsiz sözler olduğunu kaydetti.

Ruhani, İran NPT ve ek protokolüne bağlı olduğunu, UAEK denetçileri rahat bir şekilde İran’a geldiklerini ve kameraları da zenginleştirme merkezlerinde çalışır vaziyette olduğunu vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı