GenelIrak Gerçekleri

Haşdi Şabi: ABD IŞİD’e yerlerimizi bildiriyor

Haşdi Şabi ile IŞİD arasında Irak-Suriye sınırında şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Sputnik’e konuşan Haşdi Şabi Komutanı Zeki Muratlı, ABD’nin IŞİD’i tekrar Irak’a sokmak istediğini iddia ederek, ABD’nin Haşdi Şabi’nin yerini IŞİD’e bildirdiğini ve böylelikle IŞİD’in saldırılarına maruz kaldıklarını söyledi.

Haşdi Şabi kaynaklarından edinilen bilgilere göre, Irak-Suriye sınırında bulunan ve Türkiye’nin ‘PKK’nın Suriye kolu’ olarak tanımladığı YPG’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri’ne (DSG) karşı ilerleyen IŞİD’in, Irak tarafına geçmek istediği ancak 20 bin milisiyle sınırda tedbir alan Haşdi Şabi tarafından ağır kayıplara uğradığı öğrenildi. ABD’yi IŞİD’e destek vermekle suçlayan Haşdi Şabi, yerlerinin ABD tarafından IŞİD’e bildirildiğini öne sürüyor.

Konuyla ilgili Sputnik’e konuşan Haşdi Şabi Komutanı Zeki Muratlı, şunları söyledi: “IŞİD son birkaç gündür Suriye Irak sınırında ilerleyerek Irak tarafına geçmek istiyor. Ancak biz IŞİD’in Irak tarafına geçmemesi için 20 bin milisimizle sınırda tedbir alıyoruz. Zaman zaman çatışmalar yaşanıyor. IŞİD’in Irak tarafına geçmemesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

SALDIRILAR SONUCUNDA KAYIPLAR YAŞANDI

ABD’nin IŞİD’i yeniden Irak’a sokmak için baskı yaptığını iddia eden Muratlı, ABD’nin Haşdi Şabi’nin yerlerini IŞİD’e bildirdiğini ve örgütün bunun sonucunda kendilerine saldırdığını öne sürdü. Saldırı sonucu kayıplar verdiklerini dile getiren Muratlı, ABD’yi IŞİD’e destek vermekle suçladı.

Ayrıca, ABD’nin birkaç gün önce Haşdi Şabi’nin mühimmat deposunu uçaklarla vurduğunu ve bu bombalamada kayıp verdiklerini aktaran Muratlı, ABD’ye sert tepki gösterdi.

IŞİD’e karşı kurulan ve ABD’yi Irak’ta işgalci olarak tanımlayan 120 bin milisli Haşdi Şabi, birçok kez ABD tarafından saldırıya uğradı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu