GenelIrak Gerçekleri

Haşdi Şabi yetkilisi: Baasçılar Diyala’da gizli faaliyetler içerisinde

Haşdi Şabi yetkilisi Cebbar Memuri bugün yaptığı açıklamada, “Halen talancı Baas partisi Diyala vilayetinde bitirilmiş değil ve vilayetin emniyet ve istikrarını tehdit eden en büyük tehlikelerden biri olarak duruyor. Baasçıların hareketliliğinin kontrol altında olduğu açıklamalarının da tersi doğrudur” dedi.

Cebbar Memuri, “Baas partisinin Diyala’da gizli faaliyetleri var. Yalan ve propaganda yaymada etkili roller var. Fitne çıkarma peşindeler” ifadelerini kullandı.

Baasçıların hareketlerinin izlenmesi gerektiğini belirten Haşdi Şabi yetkilisi, “Bunun için bir güvenlik timi kurulmalı. Çünkü eğer dışardan desteklenirlerse tehdit ve tehlike kaynağı olurlar” uyarısında bulundu.

Irak Parlamentosu, 30 Temmuz 2016’da Baas partisi, devrik gruplar, ırkçı faaliyetler, terör eylemleri ve tekfirciliğin yasaklanması yönünde karar almıştı. Çıkarılan yasanın temel amacının Baas’ın tekrar yönetime gelmesini engellemek olduğu belirtiliyor.

Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesinden sonra kaçan Baasçıların bazıları yer altına çekildi. Söz konusu kişilerin başında gelen İzzet el-Duri’nin, IŞİD’in kuruluşunda rol aldığı belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu