GenelSuriye DostlarıYemen Gerçekleri

Haşimi Rafsancani: Arabistan Yemen’de yanlış hesap yaptı

İran İslam Nizamının Maslahatlarını Belirleme Kurumu başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani, Arabistan’ın Yemen’e yönelik saldırısı ve girişimlerini Suudilerin yanlış hesapları olarak niteledi.

Rafsancani, dün İran İslam Nizamının Maslahatlarını Belirleme Kurumu’na bağlı Stratejik Araştırmalar Merkezi başkanı Ali Ekber Velayeti ve yardımcılarını kabulünde yaptığı açıklamada; Yemen’in dünyanın serbest sularına açılması ve Babül Mendeb boğazına sahip olmasına dikkatle, bölge açısından çok önemli konumda olduğunu belirterek; Arabistan’ın böylesine hassas bir ülkeye saldırmasının da son derece düşündürücü ve yanlış hesaplar içinde olduğunun görüldüğünü söyledi.

Bir İslam ülkesi olan Yemen’in altyapısının askeri saldırılarla yerle bir edilmesinin esef verici olduğunu belirten Rafsancani, bu durumun bölgede mezhebi ve kavmi huzursuzlukların artmasına sebep olacağını söyledi.

Ayetullah Rafsancani, Yemen’e yönelik cinayetlerin devam etmesi halinde bu ateşin, başta Arabistan olmak üzere bölge ülkelerine de sıçrayacağının bilinmesine vurgu yaptı.

Rafsancani, nükleer müzakereler ve Lozan ortak bildirisine de temasla, mevcut delillerin Amerika ve batılı ülkelerin bir anlaşmaya ihtiyaçları olduğunu gösterdiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı