GenelIrak Gerçekleri

Haydar el İbadi: İran IŞİD ile mücadelede Irak devleti ve halkının yanı başındadır

Irak başbakanı Haydar el’İbadi, terör örgütü IŞİD’in bütün bölge için tehdit olduğunu belirtirken bölge ülkelerinde maalesef hala IŞİD düşüncesinde olanların olduğunu söyledi.

İRNA’nın haberine göre, El’İbadi, Bağdat’ta İmam Seyyid Ali Hamaney’in temsilcisi ve İran vakıflar ve hayır işleri kurumu başkanı Hüccetülislam Ali Muhammedi ile görüşmesinde, terör örgütü IŞİD’in yalnızca Irak’la sınırlı olmadığını ve IŞİD’in taifeler savaşı peşinde olduğunu ve bütün bölgeyi tehdit ettiğini söyledi.

Irak başbakanı, ayrıca çeşitli alanlarda Bağdat ve Tahran ilişkilerine de temasla, devrik Saddam rejiminin Irak ve İran için sebep olduğu sorunlara da işaret ederek; İran’ın bugün terör örgütü IŞİD’le mücadelede Irak devleti ve halkının yanı başında olduğunu söyledi.

Söz konusu görüşmede, Ali Muhammedi de, iki ülke halkları arasında çok sayıda ortaklıkların olduğunu belirterek, iki ülke halklarının Kuranı Kerim, Ehlibeyt ve masum imamlar konusunda ortak inanışlara temasla, iki ülke arasında vahdet ve daha fazla koordine olması gereğine vurgu yaptı.

Muhammedi, ‘Vakıf diplomasi’sinin iki ülke ilişkilerinde kendi konumuna yükselmesi gerektiğini belirtirken, bu konuda işbirliklerin iki ülke ilişkilerinin daha da güçlenmesine vesile olacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu