GenelIrak Gerçekleri

Haydar el-İbadi: IŞİD bütün bölge için tehdittir

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi Ürdün’ün başkenti Amman’da yaptığı açıklamada, terör örgütü IŞİD’in bütün bölge ülkelerini tehdit ettiğini ifade etti.
Bugün Ürdün Başbakanı Abdullah en-Nesur ile katıldığı ortak basın toplantısında konuşan Irak Başbakanı, bugün Irak’ın terör örgütü IŞİD tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu, ancak bu tehlikenin bütün bölge ülkelerini tehdit ettiğini belirtti.
El-İbadi, terör örgütü IŞİD’in boşlukta oluşmadığını, Irak’ta barış içinde insanların bir arada yaşamasına darbe indirmek ve ülkeyi yok etmek amacıyla IŞİD’in bazı ülkelerin yardımıyla kurulduğunu kaydetti.
El-İbadi, IŞİD meselesinin Ürdünlü yetkililerle yaptığı görüşmelerin ana gündem maddesini teşkil ettiğini ifade etti, ayrıca komşu ülkeler başta olmak üzere bütün ülkelerle iyi ilişkilerin kurulmasına vurgu yaptı.
Basın toplantısında, Ürdün Başbakanı da, Amman’ın terör örgütü IŞİD’i yok etmek için bütün imkanlarıyla Bağdat’a destek verdiğini söyledi.
En-Nesur, IŞİD ve diğer radikal örgütlerin bölge için tehdidini, kolera salgınına benzeterek, bu gruplarla mücadeleye vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı