GenelIrak Gerçekleri

Haydar el-İbadi: Maliki’nin terörle mücadeledeki tutumu takdire şayandır

Irak’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar el-İbadi, eski Başbakan Nuri el-Maliki’yi siyasi süreçteki önemli ortaklarından biri olarak gördüğünü açıkladı.

İran televizyonunun haberine göre Irak’ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar el-İbadi, hükümet süreciyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Öncelikle dini merceiyetin ülkedeki birleştirici rolüne değinen İbadi, “Dini merceiyet, tüm şartlarda Irak’ı ve tüm siyasi grupları desteklediğini ispat etmiştir ve merceiyet her türlü zorlukta bizim yolgösterici ışığımız olacaktır” dedi.

Daha sonra güvenlik ve terör sorununa değinen İbadi, teröre karşı savaşın devam edeceğini belirterek Irak’ın bütünlüğünün ve güvenliğinin hükümet programının en önemli parçası olacağını söyledi.

Yeni hükümet sürecinde eski Başbakan Nuri el-Maliki’yi de unutmayan Haydar el-İbadi, Maliki’yi siyasi süreçteki en önemli ortaklardan biri olarak gördüğünü vurguladı ve Maliki’nin terörle mücadeledeki tutumunun takdire şayan olduğunu söyledi.

Uluslar arası topluma ve bölge ülkelerine terörle mücadelede Irak’a destek verme çağrısında bulunan Haydar el-İbadi, medyadan ve dini kurumlardan da Irak’ın birlik ve bütünlüğünü ve güvenliğini temel alan bir tavır beklediğini söyledi.

Haydar el-İbadi, kabineyi oluşturup meclise sunmak için kendisine bir ay süre verilmesini talep etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı