GenelIrak Gerçekleri

Haydar el’İbadi ve Binali Yıldırım arasındaki telefon görüşmesinde Türk askerlerinin Irak’tan çıkması konusunda sözlü mutabakat sağlandı

Irak başbakanı Haydar el’İbadi, dün Türkiye başbakanı Binali Yıldırım’la yaptığı telefon görüşmesinde, Irak’ta bulunan Türkiye askerlerinin derhal çekilmesini istedi.

Fars haber ajansına göre, Yıldırım da, görüşmede Musul bölgesinde bulunan Başika’daki askeri üste bulunan Türkiye askerlerinin Irak’tan çekileceğine dair söz verdi.

Türkiye başbakanı, Türkiye’nin Irak’ın toprak bütünlüğüne saygı gösterdiğini belirtirken, Türkiye askerlerinin Musul kentinin IŞİD’den kurtarılmasından sonra çekileceğini söyledi.

Türkiye geçen yılın sonlarında Peşmerge güçlerinin askeri eğitimi ve de teröristlerle mücadele bahanesiyle yüzlerce askeri Başika askeri üssüne göndermiş ve orada konuşlandırmıştı.

Türkiye, sözkonusu güçlerin Musul’u kurtarma operasyonunda yer almasını ısrarla istemiş ancak Türkiye’nin bu talep ve ısrarı Irak hükümeti, partileri ve halk güçlerinin sert tepkisine neden olmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu