GenelIrak Gerçekleri

Haydar İbadi: Ayetullah Sistani’nin fetvası Irak’ta komploları etkisiz hale getirdi

Irak Başbakanı Dr. Haydar El-Ebadi Irak Halk direniş güçleri Haşduşşabi komutanlarıyla yaptığı görüşmede, Irak’ı bölüp parçalama fitnesi ve komplolarının etkisiz hale getirildiğini ve Irak halkının her zamankinden daha fazla birlik içinde yaşayıp kenetlendiğini söyledi.
Ebadi ayrıca,büyük Taklit Mercilerinden Ayetullah Seyid Ali Sistani’nin fetvası üzerine Haşdüşşabi Halk gönüllü direniş güçlerinin kurulduğunu ve Irak’ı parçalama ve DAEŞ ile uzun süreli savaşa mahkum gibi bütün plan ve komplolarla dengeleri bozduğunu söyledi. Haydar El-Ebadi, selefi Vahahbi DAEŞ teröristleri imha konusundaki zaferlerin Haşduşşabi ve Irak Silahlı kuvvetlerinin fedai cihadı ve bereketiyle gerçekleştiğini vurguladı.
DAEŞ’in amacı, Irak’ın kuzey, ve batıyla doğu bölgelerini işgal ettikten sonra, Bağdat ile Erbil’i de ele geçirmekti. Ancak Iraklı liderler ve özellikle Ayetullah Sistani’nin seferberlik ilan etmesi üzerine Irak Halk direniş güçleri Haşduşşabi kuruldu. Bağdat ve Erbil’i işgal planı suya düştü. Ayetullah Sistani, Amerika planı olarak Irak’ın parçalanacağını öngördü ve yayınladığı fetvasıyla, Halkı seferber etti.
Iraklı Şiiler, Sünniler, Kürtler, Araplar, Türkmenler, Ayetullah Sistani’nin bu fetvasına lebbeyk diye haykırıp harekete geçtiler. 10 Haziran 2014’de Kurulan Haşdüşşabi, Irak Ordusuna destek güç olarak DAEŞ teröristlerine karşı cihad Başlattılar. Haşduşşabi, din ve mezhep ile kavimler üstü kapsayıcı bir halk gücü olarak tekfirci terörizm ve patronlarına karşı etkin bir savaş yürütmektedir. Iraklı Şiiler, Felluce gibi Sünni bölgeleri DAEŞ’ten Temizleyip, bölgedeki Sünni halkı, teröristlerin kanlı ve kirli sultasından kurtardılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu