Filistin

Heniyye: Normalleşme işgal hakimiyetine güvence vermektir

Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) Siyasi Büro Başkanı İsmail Heniyye işgal rejimiyle ilişkilerin normalleştirilmesinin işgal hakimiyetine, Arap kesimin içerden göçe zorlanmasına ve içerden patlatılmasına güvence vermek anlamına geldiğini belirterek bunun daha fazla ayrılıklara yol açacağını dile getirdi.

Heniyye 28 Aralık Pazartesi akşam saatlerinde, El-Cezire’nin de canlı yayınladığı sempozyumun kapanışında yaptığı konuşmada, geçen dönemde ABD siyasetinin bölgede dostlarla düşmanları kendi bakış açısına göre bir safta topladığını ve ABD’nin bazılarını bu konuda kendi bakış açısına göre hareket etmeye zorladığını ifade etti.

“Hiçbir Arap ülkesinin işgal yönetimiyle ilişkilerini normalleştirmesini onaylamıyoruz ve bu hatadan dönmeye çağırıyoruz” diyen Heniyye, “Bizim bu konuda herhangi bir Arap ülkesine karşı izleyeceğimiz tutumun pusulası ilişkilerin normalleştirilmesinin siyasi bir hata olduğunu esas alacaktır” ifadesini kullandı.

Heniyye konuşmasında; “Amerika’da birbirini izleyen yönetimlerle bahse girmeyiz ama gelişmeleri de siyasi açıdan iyi okumamız ve değişimlerin davamızın yararına olabileceğinin farkında olmamız gerekir” dedi.

Konuşmasında Filistin davasıyla ilgili birçok önemli konuya değinen ve gelişmelerle ilgili tavırlarını dile getiren Heniyye, Filistin içinde de gerçek anlamda bir ulusal işbirliği ve yeni bir strateji belirlenmesi çağrısı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu