FilistinGenel

Heniyye’den direnişçilere ‘Mescid-i Aksa’yı savunun çağrısı

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye, Kudüs kentinde ve Mescid-i Aksa’da yaşananların istisnai bir tehlike içerdiğini söyledi.

Heniyye, Er-Rahme Kapısı bölgesinin ve Mescid-i Aksa’nın bazı kurumlarının kapatılmasının işgalcilerin emrivaki yaparak Mescid-i Aksa’yı ikiye bölme niyetini gösterdiğini ifade etti.

Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan Heniyye, Filistin direnişine ve direnişçilere seslenerek, mümkün olan her türlü yolla Mescid-i Aksa’yı savunmalarını istedi.

Mescid-i Aksa için canların feda olduğunu söyleyen Heniyye, işgalcilerin Mescid-i Aksa’yı hedef alan saldırılarının Varşova Konferansı’ndan sonra yoğunlaştığına dikkat çekti.

İşgal rejimi liderlerinin ilişkileri normalleştirme duvarında yeni bir delik açtıklarını düşündüklerini kaydeden Heniyye, İslam ülkeleri liderlerini işgal rejimiyle ilişkileri normalleştirmenin her türlüsüne son vermeye davet etti.

Heniyye, dün  (20 Şubat Çarşamba) yayınladığı bildiride, Kudüs kenti sakinlerini ve Filistin halkını, özellikle de murabıtları Mescid-i Aksa’yı savundukları için takdir etti.

Kudüs’te, Batı Yaka’da ve 1948’de işgal edilen topraklarda yaşayan Filistinlilerden Mescid-i Aksa’ya giderek nöbet tutmalarını ve işgalcilerin planlarını bozmak için sapasağlam bir duvar gibi olmalarını isteyen Heniyye, önümüzdeki Cuma gününü her yerden Mescid-i Aksa’ya akın etme günü ilan etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu