Genel

Heysem Menna: Suriye muhalefetinin Amerikan karşıtlığı medyada; fakat hakikat farklıdır

Ulusal Koordinasyon Kurulu Dış Koordinatörü Heysem Menna, Amerika’nın eski Şam Büyükelçisi Robert Ford’un Ahraru’ş Şam Lideri ile Türkiye’de 7 saat süren bir görüşme yaptığını açıkladı.

Ulusal Koordinasyon Kurulu’nun Suriye dışındaki koordinatörü Heysem Menna, el-Meyadin televizyonuna 8 Ocak’ta yaptığı açıklamasında, Ahrar Şam Tugayı komutanlarının İskenderun’da Amerika’nın eski Suriye Büyükelçisi Robert Ford’la 7-8 saat süren görüşme gerçekleştirdiğini söyledi.

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) ile Özgür Suriye Ordusu, İslami Cephe, Mücahitler Ordusu ve Suriye Devrimciler Cephesi arasında süren çatışmaları değerlendiren Heysem Menna, Ahrar Şam’la Amerika arasındaki görüşmelere ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“Amerika, Cenevre 2’ye İslami Cephe’nin katılmasını, Ulusal Koordinasyon Kurulu’nun katılmasından daha çok istemektedir” diyen Menna’ya, El-Meyadin sunucusu “Fakat Ahrar Şam, Amerika’yı ve Cenevre 2’ye katılacak olanları tekfir ediyorken Cenevre 2’ye katılmasını nasıl istesin” şeklinde bir soru yöneltti.

Bunun üzerine Menna “Bu doğru değil. Amerikan karşıtlığı medyada; fakat hakikat farklı. Robert Ford’un Ahrar Şam’la olan teması, benden önce olmuştur. Ford’un kendisi bana, “onlarla görüşmen gerekiyor” dedi.

Ahrar Şam, İskenderun’da Ford’la 7-8 saat süren görüşme gerçekleştirdiler. Bu görüşmeler devam etti. Fakat her defasına Ford’un katılması gerekmiyor. Ford’un Suudlu vekilleri, işleri halledebilir” şeklinde konuştu.

İslami Cephe’nin Büyükelçi Ford’la yapacağı görüşme, 14 Aralık 2013’te El-Cezire televizyonu tarafından duyurulmuş, fakat bu görüşme İslami Cephe tarafından yalanlanmıştı.

İslami Cephe’yle IŞİD arasında çok büyük farkın olmadığını, akidelerinin aynı olduğunu savunan Menna, İslami Cephe’nin ilan ettiği eylemlerinin yüzde 80’ni IŞİD ve Nusra Cephesi’yle birlikte gerçekleştirdiğini belirtti.

Menna, “Hepsindeki tekfirci ideoloji net bir şekilde ortaya çıkıyor. Fakat siyasetleri farklı. İslami Cephe, IŞİD saflarındaki ‘muhacirler’ olarak adlandırılan yabancı teröristleri, kendi safına katmak için çalışıyor” dedi.

Cenevre 2’nin ilan edilen zamanda düzenlenmeyeceğini iddia eden Menna “Cenevre 2’nin erteleneceği görüşündeyim. Çünkü Koalisyon, kararını 17’sinde verecek. Cenevre 2’ye katılacak Suriyeli heyet belirlenmedi. Hazırlıklar tamamlanmadı” dedi.

Irak ve Şam İslam Devleti’nin Suriye yönetimiyle işbirliği içerisinde olduğu ya da Suriye yönetimi tarafından kurulduğu iddiaları ‘komedi’ olarak bulan Menna, İslami Cephe’yi oluşturan Ahrar Şam, Sukuru’ş Şam ve İslam Tugayı komutanlarının Saydnaya hapishanesinde tutuklu bulunduklarını, 18 Mart 2011’de başlayan ‘devrim’ gösterilerinden sonra serbest bırakıldıklarını hatırlattı.

IŞİD saflarında savaşmak isteyenlerin Türkiye üzerinden Milli İstihbarat Teşkilatı MİT’in kontrolünde Suriye’ye girdiğini iddia eden Menna “Cumartesi günü 6 İngiliz, IŞİD’e katılmak için, MİT’in gözetiminde Suriye’ye girdi” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı