GenelSuriye Dostları

Hizbullah, Kalamun’un stratejik Ceracir tepelerine ulaştı

Suriye ordusu ile Kalamun bölgesinde ortak operasyonlarını sürdüren Hizbullah’ın IŞİD mevzilerinin bulunduğu Ceracir tepelerine ulaştığı bildirildi.

Lübnan’dan yayın yapan Hariri ailesine ait el-Mustakbel televizyonu, Hizbullah ile Suriye ordusunun stratejik öneme sahip Sellace dağının kuzeyindeki Sadr el-Besatin tepesini kontrol altına aldığını bildirdi.

Haberde Sadr el-Besatin tepesinin IŞİD mevzilerinin bulunduğu Ceracir bölgesine hakim konumda olduğunu belirterek buranın kontrol altına alınmasının Hizbullah’ın IŞİD mevzilerine ulaştığı anlamına geldiği ifade edildi.

Hizbullah’la Suriye ordusunun ortak operasyonunda Sadr el-Besatin tepelerinde onlarca Nusra teröristinin öldürüldüğünün belirtildiği haberde Hizbullah’ın dün de Flita’nın yüksek kesimlerinin tamamını kontrol altına aldığı buradaki Nusra teröristlerinin ise Arsel eteklerine doğru çekildiği bildirildi.

El Menar televizyonu, Hizbullah’ın dün Arsel sınırlarının güneydoğusundaki ‘Havd el-Teşrini’ tepesini temizlediğini belirttiği haberde Hizbullah’a mensup özel kuvvetlerin Arsel yamaçlarındaki operasyonları kapsamında kontrol altına aldığı Havd el-Teşrini tepesinin Hakban ve Debul vadilerine hakim konumda olması açısından stratejik önemde olduğu vurgulandı.

Suriye ordusu ve Hizbullah’ın Kalamun’daki operasyonları sürerken saha kaynakları, daha önce Arsel eteklerindeki 200 kilometrekarelik bir alanı işgal altında tutan Nusra Cephesi’nin şu an sadece 50 kilometrekarelik bir alanda varlık gösterebildiğini ifade ediyor.

Saha kaynakları Hizbullah’ın Arsel’deki ilerleyişi sebebiyle Nusra teröristleri için üç kaçış yolu kaldığını belirtiyor. Kaynaklara göre, Nusra teröristleri birinci kaçış yolu olarak Arsel tarafına çekilebilir; ancak buradaki güvenlik önlemleri diğer yerlerden çok daha sıkı.

Nusra teröristleri için ikinci seçeneğin düzensiz bir şekilde Suriye topraklarında Humus’a doğru çekilmek olduğunu belirten kaynaklar, üçüncü seçeneğin ise Arsel’in kuzey kesimlerindeki IŞİD teröristlerine katılmak olduğunu söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı