GenelSuriye Dostları

Hizbullah Suriye’deki güçlerini iki katına çıkardı

Lübnan’daki 8 Mart ittifakı kaynakları, Hizbullah’ın Suriye’deki güçlerini arttırdığını açıkladı.

Neşra haber ajansının bildirdiğine göre 8 Mart ittifakı kaynakları Hizbullah’ın Suriye’deki güçlerini iki katına çıkardığını, özellikle de stratejik bölgelere üstün niteliklere sahip silah ve teçhizat gönderdiğini söyledi.

Haberde Suriye ordusunun kuzeyde İdlib ve Cisr eş-Şugur’u geri almak ve güneyde ise İsrail ile bazı Lübnanlı Dürzilerin Suriyeli Dürziler aracılığıyla gerçekleştirmeye çalıştıkları planı önlemek için hazırlık yaptığı belirtilerek Hizbullah’ın güç takviyesi önleminin bu gelişmelerle eş zamanlı gerçekleştiğine dikkat çekildi.

8 Martçı kaynaklar, ed-Diyar gazetesine yaptığı açıklamada Hizbullah’ın aldığı önlemlerin Suriye ordusunun yeni askeri taktikleriyle eş zamanlı geliştiğini söylediler.

Suriye ordusunun Şam ve Halep’te sivil bölgelere roket ve havan saldırısı düzenleyen gruplara çok daha sert müdahaleler öngören yeni bir askeri taktik geliştirdiğini belirten kaynaklar, son birkaç gün içerisinde de Şam’ın savunulması için ‘Haydari Güçleri’ adı verilen binlerce gücün Şam’a konuşlandırıldığını söyledi.

8 Martçı kaynaklara göre uzun bir süredir ortada gözükmeyen BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan De Mistura’nın dün Şam’a gelerek Suriyeli yetkililerle görüşmesi de Direniş cephesinin aldığı yeni önlemlerle doğrudan ilgili.

De Mistura’nın Şam ziyaretini değerlendiren kaynaklar, “De Mistura’dan uzun bir süredir haber yoktu; çünkü silahlı gruplara Suriye’nin stratejik bölgelerine daha fazla ilerleyebilmeleri ve siyasi imtiyaz koparabilmeleri için fırsat vermek istedi” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı