Genel

Huvla katliamı raporu teröristlerin şiddet hacmini yansıtmıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı; Homs kırsalına düşen Huvla katliamını soruşturan BM İnsan Hakları Konseyine tabi komitenin bugün sunduğu raporun; Suriye’deki silahlı terör gruplarının uyguladıkları şiddet hacmini yansıtmadığını belirterek bu teröristlerin masum sivil insanları,din adamlarını, politikacıları ve yetkilileri kaçırıp öldürdüklerini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığında İnsan Hakları ve İnsani İşbirliği Departmanı Müdürü Vasily Nebenya Huvla katliamına ilişkin raporun; durumların gerginliğine işaret olduğunu belirtti. Nebenya; öyle ki Suriye dosyasının uluslararası güvenlik konseyinde tartışılması öncesinde katliamın Suriye’de gerginliğin tırmanmasını isteyen taraflara faydası olduğunu dile getirdi.

Suriye’de masum insanları katleden, şiddet ve terör estiren silahlı grupların belirli dış taraflardan silah ve destek aldığına dikkat çeken Rus yetkili; tüm tarafları Annan planına destek vermeye çağırdı.

Nebenya; bu ayın otuzunda Cenevre’de düzenlenmesi beklenen Suriye konulu konferansın Annan planının tam olarak uygulanmasını hedeflediğine işaret ederek, bu çabaları sabote etme çabalarından uyardı.

Uluslararası tüm tarafları İnsan Hakları Konseyinde Suriye’ye ilişkin yeni bir tek taraflı karar alma yönündeki çabalardan uzak durmaya davet eden Nebenya; Moskova’nın Suriye’ye uygulanan tek taraflı ekonomik yaptırımların olumsuz etkisinden uyarısını yineledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı