Genel

Huvla Katliamı Teröristlere Yapılan Kanunsuz Desteğin Sonucudur

Rusya Dışişleri Bakanlığı dün; Huvla Katliamının; dış tarafların Suriye’de bulunan silahlı terör gruplara kanunlara aykırı olarak sağladıkları silah, finans ve desteğin bir sonucu olduğunu belirtti.

Bakanlık bugün yayınladığı bildirisinde; Suriye’de bulunan silahlı gruplara yasa dışı yollarla gelişmiş silahlar gönderme, finans sağlama, onları barındırma ve şiddet eylemlerine eğitme, her türlü radikallere yardım etme ve kiralık askerleri toplayıp seferber etmenin sonuçlarının Huvla Katliamında gayet net bir şekilde tezahür ettiğine dikkat çekti.

Annan planını sabote etme çabalarının yanında bu planı olumsuz etkileyecek tutumlara bir çok kez dikkat çekildiğini belirten Rusya; uluslararası düzeyde bir kısım tarafların barışçıl çözümü kabul etmeleri önemini ifade etti. Bildiride söz konusu bu tarafların her zaman kendilerine has ajandalarını tercih ettiklerine işaret ederek, bunun ana noktasının ise Suriye’de sistemi değiştirmek olduğunu ekledi.

Mantıken Suriye Hükümetinin Hiç Bir Çıkarı Yok

Diğer yandan Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mikhail Bogdanov; Rusya’nın Annan planına desteğini yineleyerek; Suriye’de belirli bir tarafı diğer tarafa desteklemediğini açıkladı.

Rusya Bugün Kanalının dün aktardığı açıklamalarında Bogdanov; Homs kırsalında düşen Huvla bölgesinde gerçekleştirilen vahşi katliam konusunda önyargılı davranılmaması gereğinin altını çizdi. Katliam konusunda aceleci davranıp suçlamalarda bulunma yada verilere dayanmayan yorumlarda bulunmanın doğru olmadığını belirten Bogdanov; uluslararası toplumun bu konuda gerçekçi yada dürüst davranmadığını ifade etti.

Bogdanov; Suriye’nin, BM temsilcisi Kofi Annan’ın ziyareti arifesinde böyle bir katliam işlemeye kesinlikle ihtiyacı olmadığına dikkat çekerek, mantıklı düşünüldüğünde katliamın kesinlikle Suriye hükümetinin çıkarlarına hiç bir şekilde hizmet edilmediğinin net olarak görüleceğini vurguladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Bogdanov; Moskova’nın yaklaşık olarak her hafta İslamcılar, liberaller ve solcuları dahil olmak üzere Suriye muhalefetinin farklı gruplarından heyetler ağırladığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı