GenelIrak Gerçekleri

İbadi, Arap Birliği’nden Türkiye müdahalesine karşı tutum sergilemesini istedi

Irak başbakanı Arap Birliğinden, Arap ülkelerin kendi içişlerine karışmamaya dayalı Birlik misakını aktifleştirilmesini istedi.

El-Irakiye TV’nin bildirdiğine göre Irak başbakanı Haydar el-İbadi dün Arap Birliği 28. zirve toplantısında Türkiye askeri güçlerinin Irak kuzeyindeki illegal varlığına işaretle, Arap ülkelerin Irak milli hakimiyetine tacize karşı birlik içinde tutum sergilenmesini istedi.

Irak’ın her zamankinden daha fazla birlik içinde olduğunu ifade eden İbadi, “ülkede vahdet olmasaydı bu ülke IŞİD teröristlerine karşı zafer kazanamazdı” dedi.

Irak başbakanı Haydar İbadi Bağdat yönetiminin bir milyon 600 bin mülteciyi, yaşadıkları bölgelerin IŞİD işgalinden kurtarılmasının ardından kendi kentlerine geri getirmeyi başardığını da belirtti.

Bu arada Irak dışişleri bakanı İbrahim Caferi de Arap Birliği zirve toplantısı kulisinde muhabirlere yaptığı açıklamada, bir çok IŞİD üyesinin Arap ülkelerinde Irak’a geldiklerine işaretle, bu ülkelerden Irak halkının onları IŞİD ile tanımalarına izin vermemelerini istedi.

Irak’ın terörizm ile mücadelede tüm Arap ülkelerin yardımına ihtiyacı olduğunu söyleyen Caferi, son zamanlarda teröristlere karşı kazanılan zaferlerin sadece Irak için değil tüm dünya için olduğunu belirtti. /

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı