GenelIrak Gerçekleri

İbadi: Bağdat Irak güvenlik güçlerinin kontrolünde

Irak’ta yeni kabinenin kurulamamasından sonra Bağdat’ta siyasi gerginlik ve buhranın artmasının ardından Irak başbakanı Bağdat’ın tamamen Irak güvenlik güçlerinin kontrolünde olduğunu söyledi.

İRİB ajansına göre, Irak başbakanı Haydar el’İbadi, güvenlik güçlerinin Bağdat’taki durumu kontrol etmek için gösterdikleri çabalara temasla, protestocu muhaliflerden, kendilerine gösterilen mekanlara dönmelerini ve barışçı gösterilere bağlı kalmalarını istedi.

İbadi, yetkililerin Bağdat’ta güvenlik ve huzur için çaba gösterdiklerini belirterek; halk ve göstericilerin meşru haklarına ulaşmaları için soğukkanlı olmaları gerektiğini bildirdi.

Bu arada Bağdat güvenlik güçleri sözcüsü Saad Moan, güvenlik güçlerinin göstericileri kontrol ettiklerini ve onların halk ve kamuya ait binalara ve malvarlıklarına saldırmasına izin vermediklerini söyledi.

Moan, Bağdat’ın bütün giriş kapılarının geçici olarak kapatıldığını belirterek; bundan hedeflerinin, ziyaretçiler, göstericiler ve halkın güvenliğini temin etmek olduğunu belirtti ve göstericilerin söz verdikleri gibi barışçı bir şekilde eylemlerini sürdüreceklerini ve güvenlik güçlerinin de onları koruyacaklarını söyledi.

Dün Irak’ta başbakan İbadi’nin sunduğu yeni kabinede açıklanmayan bakanların atanmasıyla ilgili karar alacaktı ama parlamento içinde fraksiyonlar arasında kabinenin değiştirilmesi üzerine yaşanan ihtilaflardan dolayı, parlamentoda sandalye sayısı oylama yapılması için yeterli düzeye ulaşmadı ve meclis başkanlık heyeti de, oturumu gelecek haftaya erteledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı