GenelIrak Gerçekleri

İbadi: IŞİD’e Irak’ta yer bırakmayacağız

Irak Başbakanı İbadi, “Söz verdiğimiz gibi ülkenin her karış toprağını geri alarak IŞİD’e Irak’ta yer bırakmayacağız” dedi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, ülkedeki güvenlik gelişmeleri ve Tikrit operasyonuna ilişkin açıklamasında, Tikrit’in IŞİD’den kurtarılması zamanının geldiğini söyledi.

Tikrit’in kurtarılması için geri sayım başladığını ifade eden İbadi, “Ülkemizin baharı geldi. Selahaddin ilinin tekrar vatan kucağına kavuşması, halkının evlerine geri dönmesinin zamanı geldi. Söz verdiğimiz gibi ülkenin her karış toprağını geri alarak IŞİD’e Irak’ta yer bırakmayacağız” dedi.

Tikrit operasyonunun son aşamasına gelindiğine dikkati çeken İbadi, şöyle konuştu:

“Belirlediğimiz askeri plan ve zamanlama dahilinde Irak bayrağını, kentte yeniden dalgalandıracağız. Iraklılar ülke toprağını kurtaracak, başkaları değil. IŞİD’in Irak’ta yeri yok. Selahaddin, Musul, Enbar ve bulundukları tüm topraklarımızından, IŞİD’i püskürteceğiz. Kadınlara tecavüz eden, sivilleri göçe zorlayan, toplu katliam yapan, tarihi ve kültürel mirasımızı yok etmeye kalkışan ve ibadet yerlerimizi dağıtan liderlerinin de peşini bırakmayacağız. Yaptıkları tüm bu zulme karşı uluslararası toplumun da desteğiyle gereken icraatlarda bulunacağız. Tekrar tüm dünyaya diyoruz ki: kendini İslami örgüt olarak kabul eden bu yapıyı biz tanımıyoruz. IŞİD insanlık, hürriyet, İslam ve tüm dinlerin düşmanıdır.”

Başbakan İbadi, Iraklı güçlere yönelik uluslararası katkının, eğitim, silahlandırma ve hava desteğiyle sınırlı olduğunu sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı