GenelIrak Gerçekleri

İbadi, Türkiye’yi maceracı hareketlerinden dolayı uyardı

Irak başkomutanı ve Irak başbakanı Haydar el’İbadi, yeniden Türkiye’yi Irak’ta maceracılıklarından sakınması konusunda uyardı.
İbadi, dün Musul’un batısında Telafer’in ileri gelenleri ve aşiret liderleriyle görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, ‘Eğer Türkiye bir maceracılığa girer ve hata yaparsa onun bedelini ağır öder ve tecavüzüne karşı milli karşılığını alır’ dedi.
İbadi, Telafer’i Irak’ın kalbi olarak nitelerken, ”teröristlerin savaş çıkartarak bölge halkının birlik ve beraberliğini bozmak için büyük çaba harcadıklarını ama onların bu hedeflerinin bozulduğunu ve ağır yenilgi aldıklarını” söyledi.
İbadi, bazı siyasi hareketleri de eleştirerek, ”Türkiye’ye yanlış bilgiler veren bazıları, Ankara’nın Irak’a müdahale etmesi için teşvik ettiriyorlar ama onlar Türkiye’nin Irak’ta kendi çıkarlarının peşinde olduğunu bilmeliler’ dedi.
Irak başbakanı, Amerika’nın liderliğindeki uluslararası koalisyon güçlerine de temasla, bu güçlerin, terörizm aleyhinde mücadele gibi büyük bir ismi almalarına rağmen bu zamana kadar Musul’da bu konuda hiç bir girişimde bulunmadıklarını ve Irak hükümetinin de onlara ihtiyacının olmadığını çünkü Iraklı çocukların kendi topraklarını özgürlüğüne kavuşturacak güçte olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu