GenelSuriye Düşmanları

İdama mahkum edilen terörist Tarık Haşimi, Sünni aşiretleri Irak hükümetine isyan etmeye davet etti

Irak’ın eski cumhurbaşkan yardımcısı Tarık el-Haşimi görevinden istifa ettiğini açıklayarak Sünni aşiretleri isyana çağırdı.

Irak ordusunun 10 gündür el-Enbar bölgesindeki el-Kaide örgütünü temizleme operasyonuna karşı çıkan Tarık el-Haşimi, Irak hükümeti tarafından tanınmayan görevinden tek taraflı istifa ettiğini duyurdu. Irak parlamentosundan istifaların ve birkaç Sünni aşiretin Irak hükümeti aleyhinde halkı direnişe davet etmesi karşısında Birleşmiş Milletler tarafları sükunete çağırdı.

El-Cezire kanalına konuşan Haşimi, resmi olarak henüz cumhurbaşkanı yardımcısı olduğunu iddia ederek görevinden artık istifa ettiğini söyledi. Sünnilerin tek bir safta birleşmeleri gerektiğini savunan Haşimi, Maliki hükümetini protesto etmeleri için çağrıda bulundu . Körfez ülkelerinin bu direnişlerinde onlara yardımcı olacağını ileterek cesaretli olmaları gerektiğini ifade etti.

Irak Meclis Başkanı Usame el-Nuceyfi ve başbakan yardımcısı Talib el-Mutlak da bugün ortak bir basın toplantısı yaparak bütün milletvekillerini Enbar’da gerçekleşen ordunun teröristlere karşı operasyonunu protesto etmeleri ve hükümete karşı tepkilerini belli etmeleri için istifaya çağırdı.

Bilindiği gibi, Irak’ta terör örgütleriyle işbirliği yaptığının kesin olarak ortaya çıkmasının ardından hakkında terörist saldırılarda rolü olmakla birkaç kez idam cezası alan Tarık Haşimi önce Kuzey’de Kürdistan Özerk yönetimine sığınmış daha sonra bölgedeki Arap ülkeleri ve son olarak da Türkiye’ye gelmiş bir süre ikamet ettikten sonra önce Katar, ardından Brüksel’e gitimş, daha sonra yeniden Türkiye’ye dönerek faaliyetlerine devam etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı