Filistin

İhanet anlaşmasına karşı çıkan Filistinliler Siyonist askerlerle çatıştı

Siyonist Trump’ın sözde Ortadoğu Barış Planı’nı açıklamasına karşı bugün (29 Ocak Çarşamba) Filistin’in Batı Yaka bölgesinde gerçekleştirilen gösterilerde ve yürüyüşlerde çatışmalar meydana geldi ve yaralananlar oldu. Dört kişinin gerçek mermiyle yaralandığı bildirildi.

Filistin Kızılay Teşkilatı tarafından yapılan açıklamada bu teşkilatın ilk yardım ekiplerinin 41 yaralanma olayına müdahale ettiği belirtildi.

El-Bire şehrindeki Cebelu’t-Tavil mahallesinde Filistinlilerle işgal güçleri arasında meydana gelen çatışmada iki Filistinlinin gerçek mermiyle yaralandığı haber verildi. Yaralananlardan birinin kürek kemiğinden birinin de ayağından isabet aldığı ve her ikisinin de tedavi için Filistin Sağlık Kompleksi’ne kaldırıldığı ifade edildi.

Filistin Yönetimi’ne bağlı Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı basın açıklamasında Ramallah’ın batısındaki Beytu Sira’da bir yahudi yerleşimcinin saldırısına maruz kalarak gerçek mermiyle yaralanan bir kişinin tedavi için Filistin Sağlık Kompleksi’ne nakledildiği belirtildi.

Tulkerem şehrinde Şehid Sabit Sabit Meydanı önünde bir kalabalık Yüzyılın Anlaşması planını protesto amacıyla gösteri düzenledi. Tulkerem’deki Ulusal Çalışma Grupları’nın çağrısıyla düzenlenen gösteriye halktan, resmi kurumların elemanlarından ve öğrencilerden birçok kişi katıldı. Katılanlar Filistin bayraklarının yanı sıra Filistin davasını tasfiye etmeyi amaçlayan bütün planları reddeden ifadelerin yazılı olduğu pankartlar taşıdılar.

Kalkiliya’da da Yüzyılın Anlaşması planına ve işgal rejiminin Filistin halkına yönelik olarak gerçekleştirdiği suçlara karşı gösteri düzenlendi.

El-Halil’de de gösteri düzenlendi ve burada bir genç lastik kaplamalı mermiyle başından yaralandı. Ayrıca onlarca kişinin atılan gaz bombalarından etkilenerek nefes alma zorluğu yaşadığı belirtildi.

Ürdün Vadisi (Kuzey El-Ağvar) bölgesinde de Yüzyılın Anlaşması planını ve Ürdün Vadisi’nin İsrail’e ilhakı girişimlerini protesto amacıyla gösteriler düzenlendi. Burada da işgal güçleri göstericilerin üzerine çok miktarda gaz bombası attı ve göstericilerden bazıları bu bombalardan etkilendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu