GenelSuriye Dostları

İkrime Sabri: “İsrail vatandaşlığı caiz değil”

Kudüs eski müftüsü Şeyh İkrime Sabri, “İsrail” vatandaşlığına geçmenin caiz olmadığına dair daha önce verdi fetvayı yineleyerek, düşmanla savaşın bir boyutunun da demografik olduğunu, işgal rejiminin vatandaşlığına geçmenin işgal rejiminin nüfus sayısını artıracağını, aynı zamanda bunun işgali meşru görme anlamına geldiğini ve diğer taraftan da Kudüs halkının durumunu zayıflattığını ifade etti.

Şeyh Sabri bugün verdiği Cuma hutbesinde bu konuya değinerek “1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarında yaşayan kardeşlerimize gelince onların durumu farklıdır. Çünkü onlara bu husus dayatılıyor. Bu onlar için bir zarurettir, zaruretler ise yasaklı olan şeyleri mubah kılar” dedi.

İşgal güçlerinin Kudüs’e bağlı İseviyye beldesine baskın düzenleyip halka zulmetmesini, tutuklamalar yapmasını ve bölge halkının hayatını dayanılmaz hale getirmesini de kınayan Şeyh Sabri, kanser gibi yayılan Yahudi yerleşkelerin inşaatını reddeden ve köylerini yeniden kurmak isteyen Babu’ş-Şems köyü halkını da selamladıklarını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı