GenelSuriye Dostları

İmam Ali Hamaney’in herkesin unuttuğu Doğu Türkistan müslümanlarını ziyareti

Dünya Müslümanlarının ve Mustazaflarının Rehberi Seyyid İmam Ali Hamaney 1989 yılında Çin’e bir ziyaret gerçekleştiriyor. O zaman henüz Rehber değil. İmam Humeyni ise hasta yatağında yatıyor. Resmi görüşmelerden 2 gün önce Başkent Pekin’e iniyor. Cuma namazı için Kaşkar’a gidip orada namazını kılıp daha sonra resmi temaslarda bulunmak istediğini söylüyor. Çinliler itiraz ediyor. Kaşkar’ın emniyetsiz bir yer olduğunu, oralarda eşkıyaların olduğunu ileri sürerek gitmesini engellemek istiyorlar.

İmam Ali Hamaney “ Ya oraya giderim, namazı kılar görüşmelere başlarız ya da uçağımı hazırlayın geri dönüyorum” diye resti çekince, Çinliler istemeyerek de olsa kabul ediyorlar ve tarihte ilk kez bir devlet adamı Kaşkar’a gidip oradaki Müslümanlarla birlikte Cuma namazı kıldı. O Cuma namazına yüzlerce kilometre uzaklıktan katılanlar oldu. Köylerden, kasabalardan insanlar akın akın Kaşkar’a geldi. Sokaklar tam bir bayram havasında ve herkes mutluluktan ağlıyor. İlk defa onları hatırlayan birileri çıktı. Bu olaya tanıklık eden Xinjiang Halk Gazetesinden bir gazeteci Çin Komünisti olmasına rağmen ağlayarak bu anısını anlatmıştı.

İmam Humeyni hasta yatağında bu olayı televizyonda izlerken “ İşte imam olacak adam” diye kendinden sonra gelecek kişiyi adeta işaret etmişti. Nitekim İmam seçimi yapıldığı zaman bu ziyaret ve İmam Humeyni’nin o sözü tesirli olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu