GenelSuriye Dostları

İmam Ali Hameney:İran milleti Amerika’nın düşmanlıklarını cevapsız bırakmayacaktır

İmam Ali Hamenei Çarşamba sabahı iş ve işçi haftasının başlaması münasebeti ile farklı sektörlerde çalışan binlerce işçiyi kabulünde, kesintisiz cihadî çalışmanın gurur ve izzet verici stratejisi olan  direniş ekonomisi ve üretimin arttırılması için önemli koşullardan olduğunu söyledi.

İmam Ali Hamenei açıklamasında ayrıca,  “Düşman, İran milletine diz çöktürmek için ekonomik baskı uygulamaya odaklanmıştır. Ancak İran milletine hiçbir zaman diz çöktüremeyeceğini bilmesi lazım. Bu millet yaptırımları fırsata dönüştürerek gelişim ve filizlenmeye yönelip Amerika’nın düşmanlıklarını da cevapsız bırakmayacaktır.”ifadelerini kullandı.

Son yıllardaki özellikle de Amerika’nın İran İslam Cumhuriyeti düzenine karşı uyguladığı yaptırımlar sonrası dönemin deneyimleri, Amerika ve ortaklarının İran’a karşı hedeflerine ulaşmak için farklı unsurlar ve yöntemlerden yararlandığını gösteriyor. Bu husumet ve düşmanlık hali hazırda ise ekonomik konular ve halk ile merkezi hükümet ve İslami düzen arasında mesafe oluşturmaya odaklanmıştır.

İslam İnkılabı Rehberi açıklamasında, Amerika ve Siyonist yetkililerin iddialarına değinerek sözlerine şunları da ekledi: “Onlar İslam Cumhuriyeti düzeninin düşmanıyız ancak İran milleti ile bir husumetimiz yok diyorlar. Ama İslam Cumhuriyeti ile düşmanlık İran milleti ile düşmanlık demektir. Çünkü İslam Cumhuriyeti zaten halkın yardımı ve destekleri ile ayaktadır. Halkın yardımları olmasaydı İslam Cumhuriyeti de olmazdı.”

İmam Ali Hamenei’nin sözkonusu görüşmede üzerinde durduğu noktalar, düşmanların komplolarını suya düşürmek ve onlara karşı çıkmak için stratejik önem arz etmektedir.

İmam Ali Hamenei’nin açıklamalarında üzerinde durduğu, “üretimin gelişimi”, İran ürünlerinin desteklenmesi, aktif olmak ve direniş ekonomisi gibi ifadeler, gerçekte yabancıların kararları karşısında milli izzetin oluşmasına ve birliğe yol açacak stratejik önem taşıyan meselelerdir.

İslam İnkılabı Rehberi tam da bu hususta Amerika’nın İran’ın petrol satışını engellemeye yönelik çabalarına değinerek şöyle bir hatırlatmada bulundu:” İran’ın aktif milleti ve uyanık yetkilileri himmet edip çalışırlarsa tüm çıkmazlardan çıkıp Amerika’nın bu girişimlerini de boşa çıkarırlar. Böylece İslam Cumhuriyeti de iradeli bir şekilde ihtiyacı olduğu kadar petrol ihraç edecektir. “

Amerikalılar şimdi delice tavırları ile, Suudi ve kimi bölgesel rejimleri gibi bölgesel uşakları ve yerleştirdikleri yönetimler ile İran milletini ekonomik ve geçim sıkıntısı altında tutmaya çalışıyorlar.

Ancak İran milleti son 40 yılda birlik ve berberliğinin yanı sıra sergiledikleri özgüven ve direnişi ile hiçbir zaman bu tehditler ve baskılara teslim olmayacağını gözler önüne sermiştir.

İslam İnkılabı Lideri’nin ifadesi ile “ İran milleti, aleyhine komplolar ve tuzaklar kurulmasına karşın sessiz kalan ve oturup seyreden bir millet değildir.”

Foreign Policy “ Trump’ın İran Petrolü Konusunda Büyük Kumarı” başlıklı yazısında şöyle bir değerlendirmede bulundu:” Donald Trump hükümeti İran’ın petrol ihracatını sıfıra indirmek hedefi ile büyük bir ekonomik politika riskini göze almıştır. Çünkü İran, Amerika’nın bu girişimini telafi etmek için birçok alternatifi vardır. Örneğin İran, bölge petrolünün gündelik yüzde 30 kadarının geçtiği Hürmüz Boğaz’ını kapatarak  Washington’a sert bir yanıt verebilir. “

Ekonomik savaş ve yaptırımlar, gerçekte Amerika’nın bölgede daha büyük hedeflere ulaşması için bir araç sayılmaktadır. Bağımsız İran İslam Cumhuriyeti düzeni ise güçlü varlığı ve rol üstlenmesi ile bölgede Amerika için engel oluşturup Amerika, Siyonist Rejim ve Suudi Arabistan’dan oluşan şom üçgenin hedeflerini uygulamalarına müsaade etmeyecektir.

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamenei konuşmasında bir başka önemli noktaya da değinerek şöyle buyurdular:” Düşmanların çabaları, düşmanlıklarının son nefesidir. Bu düşmanlar da sonunda İran milletine karşı husumetlerinden usanacaktır. Ancak bu millet, çalışmaktan, çaba göstermekten, direniş sergilemekten ve gelişim kaydetmekten yorulmayacaktır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı