Suriye Dostları

İmam Seyyid Hamanei: İran, bağımsız ve güçlü Irak istemekte ve Amerika güçlü Irak’ın düşmanıdır

İmam Seyyid Hamanei, İran ve Irak ilişkilerinin tarihi, kültürel, örf ve adetlere dayanarak kelimenin tam anlamı ile kardeşçe olduğunu belirterek, İran için önemli olanın Irak’ın menfaatleri, güvenliği, izzeti, bölgesel iktidarı ve şartlarının iyileşmesi olduğunu söyledi.

Tahran’da temaslarda bulunan Irak Başbakanı Mustafa Elkazımi’yi dün akşam saatlerinde kabul eden İmam Seyyid Hamanei, İran’ın hiçbir zaman Irak içişlerine karışmak istemediğini ve istemeyeceğini belirterek, İran’ın Irak hükümetini zayıflatan her şeye karşı olduğunu söyledi.

Amerika’nın Irak ile ilgili görüşlerinin İran’ın tam tersi olduğunu ifade eden İmam Seyyid Hamanei, Amerika’nın kelimenin tam anlamıyla düşman olduğunu ve güçlü, bağımsız ve çoğunluk hükümeti istemediğini söyledi.

Amerika için Irak’ın başbakanının kim olmasının önem taşımadığını ifade eden İmam Seyyid Hamanei, Amerika’nın Saddam sonrası atadığı Paul Bermer gibi bir yönetimini istediğini söyledi.

İran’ın Amerika ile Irak ilişkilerine karışmadığını ifade eden İmam Seyyid Hamanei, ‘’Bizim Iraklı dostlarımızdan beklentimiz, Amerika’yı tanımaları ve varlığının tahrip, yıkım ve yozlaşma sebebi olduğunu bilmeleridir. ‘’ dedi.

İmam Seyyid Hamanei, ‘’İran beklentisi, Irak devleti, milleti ve meclisinin Amerikalıları ihraç kararının uygulanmasıdır zira onların varlığı istikrarsızlık sebebidir.‘’ dedi.

Amerika’nın General Süleymani ve Ebu Mehdi Elmühendis’in terörünün onların varlığının sonuçlarından biri olarak sayan Ayetullah Hamenei, Irak Başbakanına hitaben, ‘’ Onlar sizin misafirinizi sizin evinizde öldürdüler ve açıkça bu cinayeti itiraf ettiler, bu küçük bir olay değildir. ‘’ dedi.

İran’ın bu konuyu hiçbir zaman unutmayacağını ve misilleme yapacağını ifade eden Ayetullah Hamenei, İran’ın Elkazımi hükümetine desteğine vurgu yaparak, ‘’ Akıl, din ve tecrübe İran-Irak ilişkilerinin tüm alanlarda da fazla artmasını gerektirir. ‘’ dedi.

İran-Irak ilişkilerinin artmasının Amerika başta olmak üzere muhalifleri olduğunu ifade eden Ayetullah Hamenei, Amerika’dan hiçbir şekilde çekinilmemesi gerektiğini söyledi.

Elkazımi de, İmam Seyyid Hamanei ile görüşmenin kendisi için büyük bir saadet olduğunu ifade ederek, İran’ın özellikle IŞİD ile mücadeledeki desteklerine işaretle Irak halkının bu destekleri hiçbir zaman unutmayacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu