GenelIrak GerçekleriSuriye Dostları

İngiliz imamlar Suriye ve Irak’a gitmeyin çağrısı yaptı

İngiltere’de Müslüman dini liderler İngiliz Müslümanlarına çağrıda bulunarak Suriye ve Irak’a gitmemelelerini istedi. Mektupta Müslümanların mezhepsel bölünmelere alet olmaması istendi.

İngiltere’de bir araya gelen 1.000′den fazla imamın İngiliz Müslümanlara yönelik bir açık mektup yazarak Suriye ve Irak’a gitmemeleri konusunda uyardı. Ramazan ayında yayınlanan mektup, iki İngiliz kardeşin Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saflarında savaşırken çektirdiği videonun internette yer almasının ardından ülkede artan terörizm korkusundan sonra geldi.

İngiliz güvenlik kaynakları 500 İngiliz vatandaşlarının ülkeden ayrılıp Suriye’de savaşmaya gittiğini tahmin ediyor. Bunların arasında Suriye’de savaşmaya giden ve İngiltere’ye dönme niyetinde olmayan Aseel Muthana da var.

Mektupta “Suriye ve Irak’ta kriz derinleşirken biz altında imzası bulunanlar bir araya gelip İngiliz Müslüman toplumunun mezhepsel bölünme veya sosyal anlaşmazlıkların herhangi bir şekline düşmemesi için seslerimizi birleştirdik.

Merhamet ayı Ramazan bize birlik ve sebat değerini öğretiyor ve biz İngiliz Müslüman toplumunda Suriye’deki kriz ve Irak’ta yayılan olaylardan etkilenen herkese destek için cömert ve yorulmaz çabalarının devam etmesini istiyoruz ancak bunun İngiltere’de güvenli ve sorumlu bir şekilde yapmak gerekiyor” denildi.

Leeds Mekke Camii imamı Qari Muhammed Asim önemli rol oynadığı mektupta Suriye’de insani felaket ve Irak’ta artan şiddetin boyutu eşi görülmemiş bir tepkiye neden olduğu belirtildi.

Mektupta “Ramazan’ın ilk haftasını sonuna yaklaşırken bizim mesajımız basit, biz mezhep bölünmeleri ve sosyal anlaşmazlıkların herhangi bir şeklinin kurbanı olmaması için İngiliz Müslüman toplumuna çağrıda bulunuyoruz” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu