GenelSuriye Düşmanları

İngiliz istihbaratçıların Suriye ile ilgili gizli notları Hatay’da ortaya çıktı

Yurt Gazetesi; İngiliz istihbaratçılar tarafından Hatay’da bir restoranda unutulan belgelerde ilginç detaylara ulaştı. Belgelere göre isyancılara destek götürenler İngiliz istihbaratı tarafından yönlendiriliyor. Seyfülislam Kaddafi’nin Hampstead’deki evi de İngiltere’deki üs olarak kullanılıyor.

HATAY (Ömer ÖDEMİŞ)- İngiliz istihbaratçılar ‘Britanya Özgürlük Konvoyu’ adı altında Suriye’deki isyancılara insani yardım bahanesiyle Hatay’da cirit atıyor. Yemek yediğim restoranda mavi gözlü sportif yapılı İngilizce konuşan iki kişinin unuttuğu bir belgede çok ilginç detaylar göze çarpıyor.

Restorana ikinci gidişimde bu iki İngiliz’in hemen ardımdan restorana gelip “belgeleri gördünüz mü” diye garsonları ‘sorgu’ya çektiklerini öğreniyorum. Üzerine notlar alınmış belgelerde, yardım edenlerin ve gönüllülerin dünya görüşleri, psikolojik durumları da yer alıyor. Yardım malzemelerinin arasında sözde Özgür Suriye Ordusu adlı örgütün bayrağının da olması dikkat çekiyor.

KADDAFİ’NİN EVİ ÜS OLDU
Belgeye göre, devrik Libya lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam Kaddafi’ye ait Hampstead’deki ev de ‘yardım konvoyu’ ve istihbaratçıların toplanma noktası olarak kulanılmış.

Belgedeki ifadeler aynen şöyle: “Seyfülislam Kaddafi’nin Hampstead’de bulunan eski evinde toplanıldı (Ev mermer, deri ağırlıklı döşenmiş ve LCD Televizyonlar var) Ev, bekçiler tarafından ödünç verildi. Birleşmiş Krallık’taki Libya komitesi kıyafet, ilaç ve para yardımında bulundu. Şoförler kendi masraflarını kendileri ödeyecekler.”

LİSTEDE İLGİNÇ DETAYLAR
Suriye’ye gönderilen 9 araçlık konvoyda bulunan araçların nerede kimden Sterline alındığı, modelleri markaları da belgede yer alıyor. Ancak asıl ilginç olanı gönüllü olarak bu araçlara sürücülük yapan kişilerin Suriye’deki olaylara bakışı. Çoğu, Batı’nın Suriye’deki isyancılara yardım konusunda samimi olduğuna inanmıyor.

Suriye kökenli 63 yaşındaki Ömer Giounes, 1972’den beri yurtdışında yaşıyor ve 2006’dan beri de Londra’da ikamet ediyor. Belgeye göre, 1965’te ve 1975’te geri gittiğinde cezaevine girdi. İdlip’te 11 yakınını kaybetmiş: ”Utanıyorum. Ülkem için ve onların özgürlüğü için daha fazlasını yapmak istiyorum’. Batı, Suriye’ye, Araplara ve Müslümanlara karşı”. Bu ifadeler İngilizler’in belgelerinde açık bir biçimde yer alıyor.

İSRAİL RAHAT EDECEK
İsyancılara maddi yardımda bulunan Muhammed el-Sami’nin Esad yıkılana kadar Suriye’nin harabeye döneceği ve İsrail’in 50 yıl toparlanmaya çalışacak Suriye ile ilgili derdinin kalmayacağını söylüyor.

Belgelerdeki görüşlerden anlaşılıyor ki, aslında isyana destek verenler de Batı’nın kendilerini ve Suriye’deki isyancıları kendi bölgesel planları doğrultusunda kullandıklarının farkındalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı