Genel

İngiliz meclisi pazartesi Filistin’i tanımayı oylayacak

İngiliz meclisi önümüzdeki Pazartesi günü Filistin’i devlet olarak tanımayı öngören tasarıyı oylayacak

İngiliz meclisi önümüzdeki pazartesi günü tarihi bir oylama yapmaya hazırlanıyor. İngiliz milletvekilleri Filistin’i devlet olarak tanımayı öngören tasarıyı oylayacak.

Oylamanın İngiliz meclisindeki üç parti arasında derin bir çatlak oluşturması bekleniyor. Tasarıyı destekleyenler de karşı çıkanlar da, bu oylamanın diplomatik açıdan büyük öneme sahip olduğu konusunda hemfikir görünüyor. İsveç’in geçtiğimiz günlerde Filistin’i devlet olarak tanıma kararı almasının ardından İngiliz meclisindeki oylamanın da önem kazandığı belirtiliyor.

İki gün sonra yapılması planlanan oylamayla ilgili olarak İsrail hükümeti üyeleri İngiliz yetkililer nezdinden ciddi bir lobi faaliyeti yürütüyor. İsrail milletvekilleri tasarının İngiliz meclisinde onaylanmasının Filistin’le İsrail arasındaki barış sürecine ciddi zarar vereceğini ileri sürüyor.

Tasarıyı destekleyen İngiliz milletvekilleri, Filistin’in devlet olarak tanınmasının İngiliz hükümetinin ahlaki görevi olduğunu ve barış süreci için de büyük önem taşıdığını belirtiyor.

İngiltere’deki İşçi Partisi Milletvekili Grahame Morris’in meclise sunduğu tasarı, İngiliz hükümetine Filistin’i resmi olarak tanıma çağrısı yapıyor. Tasarının resmi olarak bağlayıcılığı bulunmuyor.

Muhafazakar ve Liberal Demokrat milletvekillerine tasarının oylanacağı sırada mecliste bulunmamaları yönünde çağrı yapıldı. Ancak Avam Kamarası mensuplarının oy kullanmalarının serbest olduğu belirtildi.

İşçi Partisi ise milletvekillerine tasarıya evet oy vermeleri çağrısında bulunuyor. İşçi Partisi içerisinde de tasarıya karşı çıkan bazı milletvekillerinin bulunduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı