Genel

İngiltere dışişleri bakanı, İran ve Cenevre-2’yle ilgili görüşünü belirtti

İngiltere Dışişleri Bakanı yayınladığı bir bildiriyle İran ve Cenevre-2’yle ilgili görüşünü belirtti.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, yayınladığı ve ülkesi Parlamentosuna verdiği bir bildiride “Bu bildiri Suriye’yle ilgili. Fakat herşeyden önce Parlamentoyu, Cenevre nükleer anlaşmasının 20 Ocak tarihinden itibaren uygulanmaya alınmasıyla ilgili İran’la 5+1 Grubu arasında varılan mutabakat hakkında bilgilendirmem gerekiyor. Biz bundan sonra, İran’la nükleer meseleyi kapsamlı bir şekilde çözmeye çalışacağız” diye kaydetti.

İngiliz Dışişleri Bakanı Hague ayrıca “Ben dün Cenevre-2 konferansına hazırlık yapılması ve hazırlık görüşmeleri hakkında istişarelerde bulunma niyetiyle Suriye’nin Dostları grubunun Paris’te düzenledikleri zirveye katıldım” diye yazdı.

Hague bildirisinin devamında BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Cenevre-2 konferansıyla ilgili davetiyesinde, bu konferansın amacının Suriye’de şiddet girişimlerine son vermek ve kapsamlı bir siyasi çözüm elde etmek olduğunu kaydettiğini hatırlatarak “Aynı zamanda Suriye’nin bağımsızlığı, hakimiyeti ve bütünlüğü de korunacak” diye kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı