GenelSuriye Düşmanları

İngiltere hükümeti silah ambagosunun kaldırılması için parlamentonun onayını aldık dedi ama parleamentoda çoğu kişi bu girişime karşı

İngiltere dışişleri bakanı, hükümetin Suriyeli muhalifleri silahlandırmadan önce Parlamentonun onayını aldığını bildirdi.
Presstv’nin bildirdiğine göre BBC’ye açıklamada bulunan İngiltere dışişleri bakanı William Hague, Suriye’li muhaliflere silah gönderilmesi zaruretinin oluşması durumunda yeniden meseleyi parlamentoya taşıyacaklarını söyledi.
İngiltere dışişleri bakanı öyle bir ortamda bu açıklamayı yapmaktadır ki parlamento üyelerinden 80 kişi başbakan Cameron’a mektup yazarak Suriyeli muhaliflere silah gönderilmesi planının hayata geçirmemesini istemişti.
Öte yandan AB Dışişleri Bakanları Brüksel’de gerçekleştirdikleri müzakerelerde İngiltere’nin Suriye’ye uygulanan silah ambargosuna göstermiş olduğu sert tutum sonrası ikiye bölündü. Konuyla ilgili açıklama yapan İngiltere Dışişleri Bakanı Hague, “Esad rejimini sona erdirmek için hızlı bir şekilde müzakerelerde bulunmalıyız” derken Avusturya Dışişleri Bakanı Spindelegger ise “Silah teslimatı ve çatışma içerisinde yer alma durumunu kabul edemeyiz” dedi.
Birçok AB üyesi ülke muhaliflere daha fazla silah yardımı yapılmasına karşı çıkarken Fransa ve İngiltere mevcut silah ambargosunda bir takım değişikliklere gidilmesi konusunda ısrar ediyor.
Avrupa Birliği’nin Dışişleri ve Güvenlik Politikasından sorumlu Yüksek Temsilci ve Komisyon Başkan Yardımcısı Catherine Ashton ise açıklamasında siyasi bir çözümden yana olduklarını belirterek, “Kerry ve Lavrov’un Suriye konusundaki görüşmelerini destekliyoruz. Suriye’de siyasi çözümden yanayız” dedi.
Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger ise silah yardımı sağlamanın mevcut durumu daha da kötüye taşıyacağını ifade ederek, “Biz Nobel Barış Ödülü’nü geçerli sayan bir ülke olarak kasten silah teslimatı ve bir çatışma içinde yer alma durumunu kabul edemeyiz. Bence bu yanlış” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı