GenelSuriye Düşmanları

İngiltere, İngiliz vatandaşlarının Suriye’de teröristlerin saflarında yer almalarını teşvik ediyor

Suriye’de devam eden savaşa İngiltere de siyasi ve askeri destek veriyor. Esad yönetiminin başlıca düşmanlarından biri olan İngiltere, İngiliz vatandaşlarının teröristlerin saflarında yer almalarını teşvik ediyor

Suriye’de çok sayıda ulustan terörist yer alıyor. Batı basınında son zamanlarda Almanya, İngiltere, Hollanda, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinden gelen teröristlerin ‘ölüm haberleri’ yoğun şekilde yer almaya başladı. İngiliz gazetesi The Times da dünkü nüshasında 4 İngilizin El Kaide saflarında Esad yönetimine karşı savaşırken öldüğünü manşetten verdi. Muhafazakâr çizgide yayın yapan The Times, gelecekte Suriye’den dönecek teröristlerin İngiltere için risk teşkil ettiğini de savundu. Suriye’de Esad güçlerinin Halep’e düzenlediği saldırıda öldürülen İngilizlerin 3’ü Londralı… Diğer İngiliz ise Hükümet güçlerine pusu kurarken öldürüldü. Gazetenin yer verdiği İngiliz istihbaratı MI5’in verilerine göre Suriye’de yaklaşık 300 İngiliz El Kaide saflarında savaşıyor. Times gazetesi Ağustos ayında yayınladığı bir haberinde de 10 bin yabancı militanın Suriye’deki teröristlere katıldığını, bunlardan 150’sinin İngiliz olduğunu kaydetmişti.

Öte yandan daha önce Ürdünlü Selefiler, Suriye’de ordu birlikleriyle savaşan 20 ABDli ve Avrupalı militanın öldürüldüğünü açıklamıştı. Beşar Esad güçlerinin öldürdüğü Avrupalıların çoğunun Fransız vatandaşı olduğu bildirilmişti. İlgililer Suriye’de binden fazla gruba bağlı teröristlerin çatışmakta olduğunu, bunlardan 200’ünün Suriye’nin kuzeyindeki Halep kentinde bulunduğunu ifade ediyor. Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls da, bu sene Haziran ayı başında yaptığı açıklamada, 120’si Fransız olmak üzere 600’den fazla Avrupalının Suriye’de savaştığını söylemişti. Ancak bu açıklamanın ardından köprünün altından çok sular geçti. Son aylarda Suriye’ye Avrupa’dan militan akını olduğu ifade ediliyor.

Suriye muhalefetinin önemli isimlerinden Heysem el Menna, ABD’de yaptığı açıklamada, Başbakan Erdoğan’ı Suriye’ye terörist sokmakla itham ederek, “Elimde yeterli belge var” dedi. Erdoğan hakkında dava açtığını belirten Menna, “Biz siyasi çözüm istemeyen kesimlerle kavga halindeyiz” dedi. Suriye Hükümeti de geçtiğimiz hafta Başbakan Erdoğan’ın Suriye’de izlediği politika konusunda Birleşmiş Milletler’e şikâyette bulunmuştu. Suriye Ulusal Koordinasyon Kurulu adlı muhalif grubun Başkanı Heysem Menna, geçen yıl yaptığı bir açıklamada da Suriye devriminin silahlandığı için başarısız olabileceğini belirtmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu