GenelSuriye Düşmanları

İngiltere’nin SAS komandoları ve MI6 ajanları Suriye’de faaliyet gösteriyor

The Daily Star’da yer alan bir habere göre, Özel Operasyon Kuvvetleri sınırdaki mültecilerin korunmak ve silahlı gruplara yardımcı olmak için Suriye’de.

The Daily Star’ın haberine göre, SAS Özel Operasyon Kuvvetleri, İngiltere Dış İstihbarat Servisi MI6 ajanlarıyla birlikte Suriye’de faaliyet gösteriyor.

Ayrıca haberde, Türkiye, Fransa ve muhtemelen ABD’nin de Suriye’de faaliyet gösterdiği ifade ediliyor.

Oysa Ağustos 2011’de Kuzey Carolina’da bulunan ABD Özel Operasyon Kuvvetleri’nden yüksek rütbeli bir subay ABD’nin diğer NATO üyesi ülkelerle birlikte Özel Kuvvetlerini Suriye’de konuşlandırdığını daha önce ifşa etmişti.

İhbarı yapan subay ABD’nin ve NATO’nun giderek daha saldırganlaşan yayılmacı politikaları karşısında hayal kırıklığına uğradığını dile getirmiş ve Özel Kuvvetlerin giderek terörist örgütleri ve teröristleri destekleyen bir hal aldığını ifşa etmişti.

Bu subay yine Ağustos 2011’de ABD’nin aktif bir biçimde Suriye’de, Lübnan’da ve İran’da savaş hazırlıkları yaptığını ve Suriye topraklarındaki Özel Kuvvetlerin, Müslüman Kardeşler, El-Kaide ile ilişkili Libya İslami Mücadele Grubu ve diğer terörist örgütler ile işbirliği yaptığını bildirmişti.

İhbarı yapan yüksek rütbeli subay, bu yabancı savaşçıların eğitimi ve bütün bir “operasyonun” TC 18-01 isimli Yabancı Savaşçılar için Özel Kuvvetler Eğitim Genelgesi kılavuzluğunda planlandığını ve uygulandığını ifade etmişti.

Ana akım Batı medyası bir yılı aşkın bir süredir Suriye’deki Özel Kuvvetlerin varlığı hakkındaki çok sayıda tanıklığı, uzman görüşlerini ve analiz raporlarını göz ardı etti.

Ancak şimdi insani ilkeler bahanesi altında kapsamlı bir askeri müdahalenin, geniş bir kamuoyu tarafından kabul edilmesi için manipülasyon aracı olarak Özel Kuvvetler hakkında raporlar yayınlanıyor.

Bu çerçevede The Daily Star’da yayınlanan raporda; Özel Kuvvetler Suriye sınırındaki mültecilerin korunmasını sağlamak, Suriye’deki silahlı gruplara yardımcı olmak ve yüksek teknolojili uydu bilgisayarlarını ve radyoları kullanarak anında mültecilerin durumunu görüntülemek için ülkede bulundukları ifade ediliyor. Raporda ayrıca iletişim biriminde adamlar bulunduğu ve sorunlu noktalara kolayca erişilebilecek “güvenli sığınaklar” kurulduğu belirtiliyor.

Raporda, yeni açıklanan bilgiler ana akım medyanın dışındaki diğer yayın organları tarafından Lübnan, Ürdün ve Türkiye’de isyancılara silah ve lojistik infiltrasyonu sağlamak için “güvenli yollar” kurulduğu şeklinde aylar önce dile getirilmişti.

Ayrıca daha önce yayınlanan haberlerde Suriye’deki Özel Kuvvetlerin en önemli fonksiyonu iletişimi sağlamak, füze sistemlerine ve hava saldırılarına hazırlık yapmak olduğu ifade edilmişti.

Bilindiği gibi, NATO’nun ülkenin istikrarını bozmak için rejim değişikliği talebini ortaya çıkarması karşısında Suriye Devleti, hükümeti, güvenlik güçleri ve Suriye halkı benzersiz bir biçimde bir yıldan fazladır şiddetli saldırılara direniyor. Bu güçlü direnişten de anlaşılacağı üzere Suriye’deki rejim değişikliği talebinin Suriye’yi istikrarsızlaştırmaktan başka hiçbir işlevi yoktur.

Böylelikle Suriye gelecek dönemde Lübnan iç savaşına benzer bir biçimde uzun sürecek bir iç savaşa sürüklenmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu