Genel

İnsan Hakları Konseyi Suriye’deki komitenin görev süresini uzattı

BM’ye tabi Cenevre’deki İnsan Hakları Konseyi; Suriye’de gerçekleri araştırmak için teşkil ettiği insan hakları komitesinin görev süresini önümüzdeki Eylül ayına dek uzattı.

İnsan Hakları Konseyinin düzenlediği oturumda Rusya, Çin ve Küba komitenin görev süresinin uzatılması kararına karşı oy kullanırlarken Ekvador çekimser oy kullandı.

Oturumda konuşma yapan Suriye’nin konseydeki temsilcisi Faysal el-Hamvi; komitenin görev süresini uzatma kararını politikleştirilmiş taraflı bir karar olarak nitelendirirken, mevcut gerçekleri yansıtmadığını, uluslararası gerçekleri soruşturma komitesinin hayallerinden türeyen faktörlere dayandığını söyledi.

Hamvi kararın; Suriye’de bulunan silahlı terör grupları ve gerçekleştirdikleri vahşi eylemlere hiç bir şekilde işaret etmediğine, Kaide Örgütünün bu bağlamdaki rolünü görmezden geldiğini, Suriye’ye uygulanan tek taraflı katı yaptırımların halkın üzerindeki olumsuz etkilerine de hiç değinmediğine dikkat çekti.

Başta ABD, İngiltere ve Fransa olmak üzere bu karara çağrı yapanların kesinlikle hiç bir şekilde kurbanların durumlarına ilgi göstermediklerine işaret yapan Hamvi; çünkü Konseyden çıkan kararların Suriye’de şiddeti arttırma, durumları daha çok germe ve provokasyondan başka hiç bir işe yaramadığının altını çizdi.

Kendi tarafından Rusya’nın İnsan Hakları Konseyindeki Temsilcisi Alexei Borodavkin; Moskova’nın karara iki düzeltme yapma niyetinde olduğunu fakat konseyin buna izin vermediğini ifade ederken, Rusya’nın Suriye’de artan terör tehlikesine işaret etmek istediğini açıkladı.

Rus Diplomat Vladimir Zheglov; kararı taraflı olarak nitelendirerek barışçıl çözümü desteklemediğini belirtti.

Çin’in İnsan Hakları Konseyindeki Temsilcisi Liu Zhenmin; ülkesinin Suriye’de krize barışçıl bir çözüm bulma yönünde siyasi diyaloga davet ettiğini ve Kofi Annan’ın harcadığı çabaları desteklediğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı