GenelSuriye Dostları

Irak başbakanı, Suriye cumhurbaşkanını Arap Birliği zirvesine çağırdı

Irak başbakanı, Suriye cumhurbaşkanının Bağdat’ta Arap birliği zirve toplantısına katılmasını diledi.

Irak başbakanı Nuri Maliki, dün Suriye cumhurbaşkanı veya temsilcisinin Bağdat’ın ev sahipliği yapacağı Arap zirve toplantısına katılmasını diledi.

Maliki, Suriye’nin Arap birliği toplantılarına katılmayı askıya almasının temsilciler toplantısıyla sınırlıysa Suriye cumhurbaşkanı ve ya temsilcisinin Bağdat’taki Arap birliği zirve toplantısına katılmasını umut ettiğini zira bu meselenin kavmi savaş çıkmadan her türlü müdahaleden uzak olarak müzakerelerin başlaması için yeni bir sayfa açabileceğini söyledi.

Bu arada Fars körfezi işbirliği konseyi üyesi ülkeler Suriye halk hükümetine karşı zıtlık için Irak’ın Suriye aleyhindeki Arap birliği planını onaylaması ve Irak ulusal vahdeti meselesinin çözümlenmesini Bağdat toplantısına katılmadaki iki temel şart olarak ileri sürüyorlar.

Fars körfezi işbirliği konseyi üyesi ülkeler Irak’tan Suriye cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ı Arap birliği zirve toplantına katılmaya çağırmaması ve bu birliğin Suriye aleyhindeki planını desteklemesini istediler.

Arap birliği zirve toplantısı geçen yıl Bağdat’ta düzenlenmesi beklenirken bölgede İslami uyanış dalgasının başlamasıyla başta Suudi Arabistan olmak üzere bazı Arap ülkeleri bu toplantıyı Mart 2012′ye ertelediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı