GenelIrak Gerçekleri

Irak bazı ülkelerden gelecek olan ziyaretçileri almayacağını açıkladı

Irak İçişleri Bakanlığı yayınladığı bir duyuru ile Kerbela ve Necef başta olmak üzere ülke genelinde İmam Hüseyin’e (a.s) tutulan matem törenlerini Erbain sona erinceye kadar yabancı ülkelerden gelecek ziyaretçilere yasakladı.

Yapılan duyuruda İran, Lübnan ve Körfez Arap ülkeleri dışındaki ülke vatandaşları Erbain törenleri bitinceye kadar bu ülkeye giriş yapamayacak.

Irak devleti, Amerika, Avrupa ve doğu Asya ülke vatandaşlarının Erbain günleri bitinceye kadar ülkeye girişine yasak getirdi.
Erbain bitinceye kadar yalnızca İran, Lübnan ve Körfez ülkeleri bu ülkeye giriş çıkış yapabilecek ve başta Kerbela ve Necef olmak üzere kutsal mekânları da ziyaret edebilecek.

Irak devleti, aldığı bu tür önlemlerle yabancı ülke vatandaşlarının can güvenliğini sağlamaya çalışmakta. Bilindiği gibi başta IŞİD olmak üzere tekfirci terör grupları kutsal mekanları ziyaret edecekleri tehdit etmişti.

Şu anda Irak ve Suriye’de Nusra ve IŞİD gibi örgütlere katılarak Müslümanların can, mal ve ırzına el uzatan kafirden beter azılı yaratıklar daha çok Çeçenistan, Suudi Arabistan, Ürdün, Türkiye, Mısır, Filistin, Libya, Lübnan, Tunus, Azerbaycan, Almanya, Endonezya, İngiltere, Amerika, Avrupa ve Asya ülkeleri vatandaşlarından oluşmaktadır.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Fıratu’l Avsat operasyon komutanı Osman el-Ganimani şunları söyledi: “Bu yıl Kerbela’yı korumak için 25 bin güvenlik görevlisi görev yapacak. Kerbela’yla başka yerleri birbirine bağlayan yollar da hava kuvvetleri tarafından denetlenecek ve ayrıca halk komitelerinden oluşan güçler de Aşura törenlerine katılarak vatandaşların güvenliğinin sağlanması için görev yapacaktır.”

Irak İçişleri Bakanlığının yaptığı bu açıklama ile bu yıl Erbain’de Kerbela’da olmayı arzulayan Ehlibeyt ve Hüseyin âşıkları üzüntüye boğulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu