GenelSuriye Dostları

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim Caferi: Hizbullah’a terörist diyenin kendisi teröristtir

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el Caferi Irak’ın zayıf bir ülke olmadığını, fakat savaşa sürüklenmemek için bir kısım devletlerle ilişkilerini korumaya çalıştığını ifade etti.

Arap Birliğinin Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlediği dışişleri bakanları toplantısında yaptığı konuşmada Caferi; Irak’ta IŞİD’e karşı mücadele veren Irak Halk Güçleri ve Lübnan’da işgalci İsrail’e ek olarak Suriye’de tekfirci teröre karşı mücadele veren Lübnanlı Hizbullahının milli onuru koruduklarını ifade etti. Caferi, milli çıkarları savunan Irak Halk Güçleri ve Hizbullah’ın terör örgütleri olmadıklarını, onlara terörist diyenlerin kendileri terörist olduklarını söyledi.

Direniş güçlerine terörist demenin hiçbir insana yakışmadığını ifade eden Caferi; bu halk direniş güçlerinin dünya genelinde bilinen ve herkes tarafından takdirle karşılanan direnişlerin uzantıları olduğunu belirtti.

Bu arada toplantıda Caferi’nin konuşması esnasında tekfirci teröre desteği ile bilinen Vahhabi Suudi Arabistan rejiminin heyeti toplantı salonunu terk etti.

Irak ile Türkiye arasındaki ilişkiler konusunda ise Caferi; ülkesinin Türkiye ile ilişkilerine önem ve özen göstermesiyle birlikte iyi olmasını temenni etmesine rağmen Türkiye rejiminin Irak ve diğer komşu devletlerinin içişlerine müdahalesini kınadığını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı