GenelIrak Gerçekleri

Irak dışişleri bakanı: Iraklılar İran’ın desteklerini unatmayacaklar

Irak dışişleri bakanı İbrahim Caferi, İran’ın Irak’a atadığı yeni büyükelçisiyle görüşmesinde, Irak halkının İran İslam Cumhuriyeti ve halkının Irak’ın en hassas ve zor dönemlerinde yaptığı yardımları asla unutmayacağını söyledi.

İRNA’nın haberine göre, Caferi, İran büyükelçisi İrec Mescidi’nin güven mektubunu alırken, İranlıların, her zaman ve özellikle de Irak topraklarının bir bölümünü sultalarına geçiren teröristlere karşı mücadelede Irak halkını savunduğunu ve desteklediğini belirterek, İran halkının Irak’ın en zor günlerinde Irak’ı yalnız bırakmadığını ve bu durumdan dolayı iki ülke ilişkilerinin her alanda geliştirilmesinin bir zaruret olduğunu söyledi.

İrec Mescidi de, sözkonusu görüşmede, iki komşu ülkenin kültür ve tarihi ilişkilerine ve müştereklerine temasla, Bağdat-Tahran arasında ilişkilerin güçlendirilmesini istedi.

İrec Mescidi, Irak’ta yaklaşık 7 yıl büyükelçi olarak görev yapan Hasan Danaifer’in yerine büyükelçi olarak göreve başladı. İrec Mescidi, Irak’ın siyasi, güvenlik ve etnik yapısını çok iyi biliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı