GenelIrak Gerçekleri

Irak Dışişleri Bakanı: İran karşıtı hiçbir blokta yer almayacağız

Irak Dışişleri Bakanı, Rusya’ya ülkesinin İran aleyhinde hiçbir bloğa girmeyeceğine dair güvence verdiğini söyledi.

Fars Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, bugün Iraklı mevkidaşı Muhammed Ali el-Hekim ile Rusya’da gerçekleşen ortak bir basın toplantısında, Suriye-Irak sınırındaki güvenliğin önemine vurgu yaptı.

Lavrov, “ABD’nin Irak’tan ayrılmasından sonra, Suriye ve Irak’ın sınırlarındaki güvenlik ihtiyacının altını çizdik” diye aktardı.

El-Hekim de, “Rusya’ya, İran aleyhinde hiçbir yere girmeyeceğimize dair güvence verdik. Rusya ile yapılan askeri ve güvenlik işbirliği, IŞİD’in Suriye ve Irak’ta yenilgisini içeriyor. Suriye’nin birliği bu ülkede istikrarın ana etkenlerinden biri sayılıyor.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı da, “Iraklıların askeri yeteneklerini geliştirmelerine yardım edeceğiz ve ABD’den Irak’ta başka hedefleri olmaması bekleniyor. ABD’nin Irak’taki varlığı Bağdat’la koordineli ve gizli amaçlardan uzak olmalı.” diye ekledi.

Rusya Dışişleri Bakanı, bugün ABD’yi eleştiren bir bildiri yayınladı. Bu bildiride, “ABD’nin yeni savaş başlığı geliştirme eylemi nükleer savaş riskini arttırıyor.” ifadesi yer almaktadır. Lavrov, Rusya’nın bu konuda Avrupalıların yaklaşımını benimseyeceğini belirtti.

Bu bildiri, Rusya Ulusal Güvenlik Ajansı’nın, ABD’nin bilinmeyen sayıda W76-2 savaş başlığı ürettiğini açıklamasından iki gün sonra yayınlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu