GenelIrak Gerçekleri

Irak dışişleri bakanı: Terör Suriye’de durdurulabilirse iyi olur

Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el- Caferi resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Fas’ta “Uluslararası toplum terörü durdurmak için Libya’ya ve Irak’a girmek istiyor. Bize göre terörle mücadele, Suriye aşamasında başarılı olur ve terör durdurulabilirse ne Irak ne de Libya’ya girmeye gerek kalmaz” dedi.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Fas’ta bulunan Irak Dışişleri Bakanı İbrahim el- Caferi, Fas Dışişleri Bakanı Selahattin Mizvar ile biraraya geldi.

Başkent Rabat’taki Fas Dışişleri Bakanlığı’nda basına kapalı gerçekleşen görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında, görüşmede uluslararası terör, iki ülke ilişkileri ve bölgesel konuların ele alındığı belirtildi.

Caferi, uluslararası toplumu Irak’ın yeniden yapılanması ve terörle mücadele konusunda yardıma çağırarak, “Uluslararası toplum terörü durdurmak için Libya’ya ve Irak’a girmek istiyor. Bize göre terörle mücadele, Suriye aşamasında başarılı olur ve terör durdurulabilirse ne Irak ne de Libya’ya girmeye gerek kalmaz” diye konuştu.

Ülkesinin sadece kendisini değil diğer ülkeleri de korumaya çalıştığını belirten Caferi, birçok ülkenin kendilerine yardım sözü verdiğini fakat bu yardımların terör örgütü DAEŞ ile savaşmak konusunda yeterli olmadığına vurgu yaptı.

Fas Dışişleri Bakanı Mizvar ise Iraklı mevkidaşı ile yaptığı görüşmenin çok olumlu geçtiğini ve iki ülke ilişkileri açısından verimli bir çalışma gerçekleştirdiklerini ifade etti. Mizvar, ülkesinin her zaman Irak’ın bölünmez bütünlüğünün yanında olacağını kaydetti.

Fas’ı ilk defa ziyaret eden el-Caferi, resmi temasları kapsamında, Fas Meclis Başkanı Raşid el-Talibi el-Alami ve Fas İçişleri Bakanı Muhammed Hassad ile görüşmesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı