GenelIrak Gerçekleri

Irak Federal Polisi Musul’un girişine ulaştı

Neyneva emniyetinden bir yetkili tarafından da terörizmle mücadele bürosu güçlerinin Musul’un merkezine 4 km mesafedeki önemli mahallelerinden birine ulaştığı açıklandı. Bu yetkili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Terörizmle mücadele güçleri Musul’un Doğu dolaylarına yaklaştı ve bu bölge Musul şehrinin önemli mahallelerinden biridir.

Irak Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yahya Resul, Haşdi Şabi güçlerinin önümüzdeki günlerde Musul’da yeni bir cephe açacağını açıkladı. Bu yetkili konuyla ilgili ayrıntı belirtmedi. Tüm bunlar yaşanırken Musul’un Güneyinde bulunan Kayare hava üssünde bulunan Amerika liderliğindeki koalisyon güçlerinin sözcüsü, Irak güçlerinin Musul’daki ilerlemesine karşı IŞİD güçlerinin direnişinin arttığını açıkladı.

Batı medyasından bazıları da IŞİD terör örgütünün, Irak güçlerinin Musul’un Güneyindeki ilerlemesini yavaşlattığını duyurdular.
Irak Başbakanı ve Başkomutan Haydar El-İbadi 17 Ekim Pazartesi günü öğleden sonra yaptığı açıklamada Musul’u IŞİD terör örgütünün elinden kurtarma operasyonunun başladığını açıklamıştı.

Irak güçleri Musul operasyonunun başlangıcından bu yana şehirde 800 km’lik alanı IŞİD terör örgütünün elinden kurtardı.
Musul operasyonu 2003 yılında Amerika tarafından Irak’a yapılan askeri operasyonunun ardından yapılan en büyük askeri operasyon olma özelliğini taşımaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu