GenelIrak Gerçekleri

Irak Halk Direniş Güçlerinin’nin Felluce’de tekfircilere karşı başarılı operasyonları karalanmaya çalışılıyor

Irak ordusu ve halk direniş güçleri Haşdüşşabi mücahitlerinin El-Enbar ilindeki Felluce’yi tekfirci selefi Vahhabi DAEŞ teröristlerinden temizleme operasyonlarıyla eş zamanlı olarak, tekfirci teröristleri destekleyen bazı ülkelerin medya gurupları, Haşduşşabi halk güçlerini karalama kampanyalarını sürdürmektedirler.

Irak halk direniş güçleri Haşduşşabi Irak silahlı kuvvetlerinin komuta kontrolünde El-Enbar ilindeki Sünni Arap aşiretlerin silahlı birlikleriyle omuz omuza Felluce’yi hunhar DAEŞ teröristlerinden temizleme operasyonlarına katılmaktadırlar. Irak ordusu ve Haşduşşabi birlikleri Irak Başbakanı Haydar El-Ebadi’nin talimatı üzerine 23 Mayıs gününden itibaren DAEŞ’in işgali altındaki Felluce’yi kurtarma operasyonlarını başlattılar. Irak Ordusundan sonra en büyük silahlı güç olan ve halk gönüllü birliklerinden oluşan Haşduşşabi, Felluce’yi kurtarma, DAEŞ çetecilerinin kaçışını önleme, DAEŞ teröristlerini etkisizleştirme görevini üstlenmiş bulunuyorlar. Haşduşşabi birlikleri Haziran 2014 tarihinden beri adeta fedailer gibi DAEŞ cinayetkârlarına karşı etkin savaş yürütmektedirler. Nitekim Irak hükümeti ve halkı bu gönüllü birlikleri canı gönülden desteklemektedir.

Haşdüşşabi birlikleri Irak’ın kuzey ve doğu bölgelerinde vahşi DAEŞ teröristlerini etkisizleştirme ve tutuklamada kararlı bir tutum izleyip, herkesin takdirini kazanmışken, başta Suudi krallık rejimine bağlı medya gurupları, AKP hükümeti yandaş haber ajansları ve bazı Iraklı politikacılar olmak üzere Irak halkı düşmanları, fırkacı ve Kavmiyetçi bakış açısıyla Haşdüşşabi halk direniş güçlerini karalamaya çalışmaktalar; zira DAEŞ’in yok olmasından endişe duymaktadırlar. Söz konusu medya gurupları ve politikacılar, haşdüşşabi’nin Arap, Kürt ve Türkmen Şii milislerden oluştuğunu, Sünnileri katliam edip, evlerini yağmaladıkları yalanını türetip yaymakta ve bu yoldan DAEŞ’e karşı operasyonları durdurmaya çalışmaktadırlar.

Hâlbuki çoğunluğu Şii Müslümanlardan oluşan Haşdüşşabi halk gönüllü birlikleri, binlerce Sünni Müslüman ve Irak Hıristiyanlarının da desteğini almış bulunuyor. El-Enbar Valisi Suheyb Erravi de Haşdüşşabi birliklerinin mültecileri katlettikleri ve Sünnileri yağmaladıklarını iddia edip, selefi vahhabi teröristleri masum göstermeye çalışıyor. Şii Müslümanların taklid mercilerinden Ayetullah Seyyid Ali Sistani’nin DAEŞ-Baasçı şirret güçlerden oluşan tekfirci terörizmle mücadele etmek amacıyla yayınladığı fetvası ve çağrısı üzerine, Haşdüşşabi halk direniş güçleri kurulup silahlandırıldı. Bu teşkilat Irak ordusu ve başkumandanı başbakan Haydar El-Ebadi’nin komuta kontrolünde, DAEŞ teröristleriyle savaşa katılıp şehit vermiştir. Haşdüşşabi, etnik ve mezhebi ayırım yapmamakta ve Şii, Sünni, Kürt ile Türkmen bölgelerinde görev yapıp, DAEŞ’e karşı kader belirleyici mücadelesini sürdürüp, kurtarılmış bölgelerin güvenliğini sağlamakta, yahut DAEŞ’in saldırı ve işgal girişimlerini önlemektedir. Irak ordusuyla birlikte Irak toprak bütünlüğü ve milli birliğini ve bağımsızlığını korumakla da mükellef kılınan Haşdüşşabi, Irak’ın Sünni Müslümanların yaşadıkları bölgeleri de hunhar ve İslam düşmanı DAEŞ’in sultasından kurtarmaya çalışıyor. Fakat insanlık düşmanı Tekfirci teröristleri destekleyen Suudi krallık rejimi ve işbirlikçileri, Haşdüşşabiyi düşman İlan edip, Sünni Müslümanlara saldırdığı iddiasıyla DAEŞ’e karşı harekatını baltalamaya çalışıyorlar.

Fakat Ayetullah Sistani’nin vurguladığı gibi, Sünni ve Şiiler, Müslüman kardeşler olarak, tekfirci terörizme karşı savaşta İslami cihad ilkelerine uygun hareket etmelidirler. Haşdüşşabi de bu İslami ve insani kurallara uygun hareket edip, halkı DAEŞ terörizminin esaretinden kurtarmaya çalışıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı