GenelIrak Gerçekleri

Irak, içişlerine karışmaya çalışan Suud rejimine tepki gösterdi

Irak Dışişleri Bakanlığı, “Haşdi Şabi milislerinin dağıtılması gerektiği” yönündeki açıklamalara tepki göstererek Riyad yönetimini ülkenin içişlerine karışmakla suçladı.
Irak Dışişleri Bakanı Sözcüsü Ahmed Cemal yaptığı yazılı açıklamada, “Irak, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı’nın içişlerimize karışmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirmekte ve Riyad yönetimini kendi iç meselelerini bu tarz söylemlerle ihraç etmemeye çağırmaktadır.” denildi.
Açıklamada şu ifadeler yer aldı:
“Haşdi Şabi, Irak halkının her kesimini temsil eden gönüllülerden oluşan resmi bir kurumdur ve ulusal savunma sisteminin bir parçasıdır. Silahlı kuvvetler genel komutanının emriyle hareket etmekte ve devlet bütçesinden finanse edilmektedir. Bu grup, diğer silahlı kuvvetlerle birlikte radikal tekfirci düşüncelerle mücadele etmektedir.”
Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyr, dün yaptığı açıklamada, Haşdi Şabi’nin İran tarafından yönetilen mezhep temelli bir topluluk olduğunu söyleyerek, “Felluce savaşında büyük ihlaller oldu. Bu milis topluluğunun dağıtılması ve Irak ordusunun IŞİD’le mücadele etmesi gerektiği düşüncesindeyiz.” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu