GenelIrak GerçekleriSuriye Düşmanları

Irak Kürdistan Yerel Yönetimi, Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatına başlıyor

Irak Kürdistan yerel yönetimi yetkilileri, 2016 yılının sonlarına doğru Türkiye’ye doğalgaz’da ilk sevkiyatın yapılacağını bildirdiler.
Sputnik haber ajansına göre, Irak Kürdistan yerel yönetimi iktisadi müşaviri Bivar Hanesi, Irak Kürt yönetiminin 2016 yılının sonlarına doğru Türkiye’ye doğalgaz sevkiyatını başlatma kararında olduklarını söyledi.

Sözkonusu yetkili, Irak Kürt Bölgesinin yılda Türkiye ve Avrupa’ya 10 milyar metre küp doğalgaz ihraç edeceğini ve bu rakamın 2020 yılına kadar iki katına çıkacağını söyledi.

Alınan haberlere göre, bu kararın, Irak’ın kuzeyindeki yerel yönetim başkanı Mesut Barzani’nin Türkiye’ye yaptığı ziyarette Ankara’da Türkiye cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmesinin ardından alındığı düşünülüyor.

Bu arada Barzani’nin Türkiye ziyaretinin ise Türkiye askeri birliklerinin Musul yakınlarına konuşlanmalarından sonra gerçekleşmesi dikkat çekti ve bu durum Bağdat-Ankara arasında gerginliğe neden oldu.

Yerel yönetim yetkilileri temmuz ayında yaptıkları açıklamalarda, petrol satışını Irak hükümetinden bağımsız bir şekilde gerçekleştirdiklerini bildirmişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı