GenelSuriye Dostları

Irak Kürt bölgesinin Suriye’ye karışmasını kınıyoruz

Irak Savunma Bakanı Vekili, Irak-Suriye sınırının sakin olduğunu belirterek “Ülkemiz kürt bölgesinin Suriye’ye karıştığı doğruysa, anayasamıza aykırıdır ve Bağdat bu girişimi kınıyor” dedi.

Irak Savunma Bakanı Vekili Hasan Eş Şimri, ülkesi Kürt bölgesinin Suriye sınırlarında Suriye’ye müdahalede bulunmasının yasadışı bir girişim ve Irak anayasasına aykırı olduğunu belirtti.

Eş Şimri bu konuda “Irak Kürt bölgesi yetkililerinin Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad muhaliflerine yardım ettiklerine dair bazı haberler yayınlandı. Bu haberin doğru olması halinde, Irak Merkezi Hükümet böyle bir girişimi kınıyor. Zira Bağdat Hükümetinin siyaseti, bölge ülkelerinin içişlerine karışmama ilkesine dayanıyor” dedi.

Irak Savunma Bakanı Vekili Eş Şimri daha sonra ülkesiyle Suriye’nin ortak sınır bölgesinin halihazırda sakin olduğu ve kontrolün Beşşar Esad güçlerinin elinde olduğunu belirterek “Irak Hükümeti, bu ülke topraklarının kullanılıp Suriye’ye kaçak giriş-çıkışlar yapılmasını önleme niyetiyle bölgedeki kendi güçlerini teyakkuza geçirdi” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu