GenelIrak Gerçekleri

Irak milletvekilleri Türkiye’nin Irak’taki askeri varlığını protesto ettiler

Irak meclisi milletvekilleri Türkiye’nin Irak’taki askeri varlığını protesto ederek, Türkiye’nin cezalandırılmasını istediler.

Irak meclisi dış ilişkiler komisyonu üyesi Rezzak el’Haydari Fars Haber ajansına yaptığı açıklamada, Irak’ta etnik ayrışım ve ihtilafın baş aktörlerinin Türkiye ve Arabistan olduğunu bildirerek, Bağdat yönetiminden, Irak’a müdahalelerinden dolayı Ankara’ya karşı cezalandırıcı uygulamalarda bulunmasını istedi.

Irak’la ilgili Suudilerin tutumunun aynı Ankara yönetiminin tutumu paralelinde olduğunu belirten er-Razzak, Riyad yetkililerinin yanlış siyasetleriyle tüm bölgeyi kargaşaya sürüklediklerini bildirdi.

Irak Parlamentosu üyesi ve Milli Güvenlik Eski Danışmanı Muvaffak er-Rabii de Tasnim haber ajansına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Irak’Taki askeri varlığına temasla, Musul’un kurtarılış operasyonu sırasında, Irak güçlerinin dışında her bir yabancı gücün düşman sayılacağını ve onlara ateş açılacağını bildirdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülke içinde kendi muhalifleri ile ciddi sorunu olduğunu ve iç sorunları bu yolla bu ülkenin sınırlarının dışına çıkarmak istediğini belirten er-Rabii, Irak’ın Türkiye karşısında ikinci bir cephe açmak istemediğini ama mecbur kalması durumunda Türkiye’nin askeri güçlerini geri püskürtmek için her yola baş vurulacağını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu