GenelIrak Gerçekleri

Irak ordusu El-Kayyare’nin merkezine ulaşmak üzere

Irak güvenlik kaynakları, güvenlik güçleri ve teröristler arasında El-Kayyare’nin girişlerinde şiddetli çatışmaların yaşandığını belirtti.
Neyneva operasyonları komutanı Abdullah El-Ceburi, Irak ortak kuvvetlerinin Neyneva’nın 65 km güneyinde bulunan El-Kayyare’nin 500 metre mesafe uzaklığına kadar geldiklerini söyledi.

Abdullah El-Ceburi, Irak kuvvetlerinin IŞİD’in ham petrol çaldığı bu bölgedeki petrol kuyularının büyük bir kısmında da kontrolü ele geçirdiğini belirtti.

Abdullah El Ceburi şu açıklamalarda bulundu: ‘Biz El-Kayyare’nin merkezine saldırıda bulunmak için acele etmiyoruz. Irak ortak kuvvetleri geçtiğimiz günlerde El-Kayyare’nin etrafındaki 6 köyü IŞİD teröristlerin elinden kurtardı ve bu operasyonlarda çok sayıda IŞİD mensubunu öldürmeyi başardı. IŞİD’in El-Kayyare’nin etrafındaki kuvvetlerimizle mücadele edebilecek gücü yok ve biz ilerleyen saatlerde El- Kayyare’nin kurtulduğunu açıklayacağız. El-Kayyare’deki petrol kuyuları bizim kontrolümüzde bulunmaktadır ve IŞİD bu savaş bölgesine birçok kuvvetini göndermiştir. Çünkü IŞİD’in peşinde olduğu şey petroldür.”

Neyneva’da bir güvenlik kaynağı, Pazartesi günü Irak ortak kuvvetlerinin Neyneva’nın güneyinde üç köyü IŞİD teröristlerinden temizlediğini ve şimdi El-Kayyere etrafında şiddetli çatışmaların yaşandığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı