GenelIrak Gerçekleri

Irak ordusu Musul’un ardından Kerkük operasyonuna başladı

Irak Başbakanı dün yaptığı açıklamada, Irak ordu güçlerinin Musul’a yönelik askeri operasyonlarının son bulması ardından terör örgütü IŞID’ın Kerkük’teki üslerine yönelik çok ciddi operasyonlara başladığını belirtti.

Irak başbakanı Haydar El İbadi yaptığı açıklamada, önümüzdeki günlerde Musul operasyonlarının tamamen son bulacağı, ve ordu güçlerinin Kerkük’ün Huveyce bölgesindeki IŞID terör örgütüne yönelik ciddi operasyonlar başlatacağını bildirdi.
Terör örgütü IŞID, halihazırda başta Huveyce, Er Riyad ve El Zaab olmak üzere Kerkük’ün güney batısındaki bazı bölgeleri halen kendi işgalinde bulundurmakta.
Haydar el İbadi konuşmasında, Irak ordu güçlerinin Musul operasyonlarındaki başarılı ilerlemelerine değinerek, sözkonusu operasyonların Musul’un batısının tamamen terör örgütlerinden temizleninceye kadar süreceğini belirtti.
İbadi konuşmasında ayrıca, IŞID’ın Musul’daki siviller ve coğrafi şartlardan, bu bölgede savaşı uzatabilme yönünde faydalandığını belirterek, ordu güçlerinin Musul’un batısına yönelik operasyonlarının başlamasıyla birlikte, Iraklı mültecilerin çatışma bölgelerinden çıkarılma girişimlerinin de devam edeceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu