GenelSuriye Dostları

Irak ordusunun teröre karşıtı operasyonu hız kazandı

Irak ordusu ülkenin batısında Anbar eyaletinde teröristlere karşı operasyonlarını sürdürüyor.

Irak savaş uçakları bu çerçevede Anbar eyaletinde Suriye ile ortak sınır bölgesinde silahlı teröristlerin güzergahlarını bombardıman etti.

Irak ordusu operasyonların amacını bölgeyi terörist unsurlardan tamamen temizleme şeklinde açıkladı.

Anbar eyaleti operasyon komutanı Faruk Reşid Felih, teröristlere karşı operasyonlara Iraklı aşiretlerin de destek verdiğini ve teröristler tamamen yok edilinceye kadar operasyonların devam edeceğini ifade etti.

Irak meclisinin Kürt koalisyonu da Irak ordusunun Anbar eyaletinde düzenlediği operasyonu desteklediklerini ve bu çerçevede tüm imkanlarını Irak ordusuna sunduklarını açıkladı.

Irak ordusu 12. Tümen komutanı Muhammed Halif Said Delimi ise Perşembe günü yaptığı açıklamada, özel birliklerin Kerkük çevrelerinde düzenledikleri operasyonda Irak Şam İslam Devleti adlı terör örgütünün ele başlarından Müsenna Asafi’yi sağ ele geçirdiklerini, operasyonlarda bazı teröristlerin helak edildiğini bazıları ise sağ olarak ele geçirildiklerini vurguladı.

Öte yandan Anbar eyaletinde teröristlerin düzenlediği saldırılarda 15 kişi hayatını kaybetti veya yaralandı.

Irak Başbakanı Nuri Maliki Bağdat’ta Ürdünlü mevkidaşı ile düzenlediği basın toplantısında sınırlarda denetimlerin arttırılacağını ve Irak’ın komşu ülkelere sızan teröristlerin sığınağı olmasına mani olacaklarını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı