GenelIrak Gerçekleri

Irak Parlamentosu: ABD’nin Haşdi Şabi çıkışı, Irak’ın egemenliğinin ihlalidir

Irak Parlamentosu Savunma ve Güvenlik Komitesi, ABD Dışişleri Sözcüsü Robert Palladino’nun Haşi Şabi’yi “mezhep kökenli güç” olarak nitelediği sözlerine gösterdiği tepkide, Haşdi Şabi’nin ABD’nin Irak’ın kayyumu olmasına izin vermediğini belirtti.

Irak Parlamentosu Savunma ve Güvenlik Komitesi üyelerinden Abbas İsmaili, el Malume sitesine yaptığı açıklamada, Haşdi Şabi’nin Irak’ın güvenlik sisteminin önemli bir parçası olduğunu ve IŞİD teröristleri karşısında zafer elde ettiğini vurguladı.

El İsmaili, Haşdi Şabi aleyhindeki açıklamaların Irak’ın egemenliğinin ihlali sayıldığını belirterek, Washington’un yürüttüğü yoğun çabalarla bu teşkilatı dağıtmaya çalıştığını ancak yenileceğini kaydetti.

Iraklı yetkili, parlamentonun ilerleyen günlerde, Amerikan askerlerinin bu ülkeden çıkarılması için imza toplayacağını belirtti.

Irak Asaib-i Ehl-i Hak hareketi siyasi ofisi sözcüsü Mahmut Rabii de, Amerikan yetkililerinin açıklamalarının Haşdi Şabi ve siyasi fraksiyonlarının kendi hedeflerinden taviz vermesine neden olmayacağını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu